RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Godny wybór”. Dodatkowy rok zatrudnienia to o 8 procent wyższa emerytura

Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 października (fot.Pixabay/MarvinRoaw)
Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 października (fot.Pixabay/MarvinRoaw)

– Odroczenie o jeden rok momentu przejścia na emeryturę skutkować będzie zwiększeniem świadczenia o ok. 8 proc. – powiedział w piątek w Szczecinie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki.

Nie płaciłeś składek, nie dostaniesz emerytury. ZUS zapowiada zmiany

Kobieta bez 15 lat stażu pracy, a mężczyzna bez 20 lat będą mogli liczyć jedynie na zwrot składek wpłaconych do ZUS. Nie nabędą prawa do...

zobacz więcej

Wiceminister wziął udział w spotkaniu, które odbyło się w ramach kampanii informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”, realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ „Solidarność”. Podsumowanie kampanii zaplanowano na poniedziałek, w Warszawie.

Na spotkaniu przedstawiane były główne założenia zmian w systemie emerytalnym, zasady nabywania uprawnień do przejścia na emeryturę oraz kwestie dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i całego systemu świadczeń. Partnerem kampanii jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie 1 października.

Zieleniecki podczas spotkania z dziennikarzami mówił, że zmiany w systemie emerytalnym „to danie możliwości ubezpieczonym samodzielnego decydowania o tym, w jakim momencie zakończyć swoją aktywność zawodową”.

– Czynniki, które będą decydować o suwerennych decyzjach poszczególnych ubezpieczonych, są bardzo różne: m.in. stan zdrowia, zachowanie zdolności do pracy, szansa utrzymania się na rynku pracy, sytuacja materialna, ewentualne inne źródła utrzymania, sytuacja osobista czy rodzinna – wyliczał wiceminister.

„Odpowiedzialny wybór”

Zaznaczył, że „odroczenie o jeden rok momentu przejścia na emeryturę skutkować będzie zwiększeniem świadczenia o kwotę ok. 8 proc.”. – Każdy ubezpieczony, który 1 października br. osiągnie nowy wiek emerytalny, będzie zmuszony do tego, aby przeprowadzić bilans zysków i strat, i w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję co do tego, kiedy zakończyć proces aktywności zawodowej – powiedział.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha ocenił, że „podwyższenie emerytury o 8 proc. w ciągu jednego roku jest jednym z największym na świecie w systemach emerytalnych”. – Około 17 proc. osób, które nabywają uprawnienia do emerytury, pozostaje dalej aktywnymi na rynku pracy – dodał.

„S” chce uzusowienia umów śmieciowych

– Jako związek walczyliśmy o obniżenie wieku emerytalnego i to nam się udało, ale ciągle staramy się o to, aby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały jak największe składki, czyli chcemy uzusowienia umów śmieciowych, wzrostu płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej – powiedział zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.

– To, że emerytura jest niska, bo średnia jest na poziomie 2138 zł brutto, świadczy o tym, że Polacy są marnie wynagradzani. Obecne działania PiS dążą do upodmiotowienia pracownika i mamy nadzieję, że wynagrodzenia będą rosły – dodał.


Według ZUS, wskutek przepisów przywracającym wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, w ostatnim kwartale tego roku przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

Uchwalona przez Sejm 16 listopada ubiegłego roku ustawa obniżająca wiek emerytalny była jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej