Zmarł wybitny kompozytor Marek Sart

W sobotę odszedł jeden z najbardziej znanych kompozytorów piosenek Marek Sart. Naprawdę nazywał się Jan Szczerbiński. Jego kompozycje, m.in. „Wspomnienie” wykonywane przez Czesława Niemena czy „Każda miłość jest pierwsza” Ireny Santor były wielkimi szlagierami i przeszły do historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Cała Polska śpiewała „Wesoły pociąg”, śpiewa inne jego piosenki... Był on dla mnie mistrzem, który uczył mnie jak poezja może korespondować z piosenką – wspomina swojego kolegę poeta i pisarz Ernest Bryll.

W czasie studiów na początku lat pięćdziesiątych Marek Sart grał w zespole jazzowym „Melomani", założonym przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Później wraz z Ernestem Bryllem założył zespół folk-rockowy „Drumlersi”.

Sart tworzył również dla dzieci. W tym roku Polskie Nagrania wydały dla dzieci książeczki z płytami, na których są wesołe piosenki z jego muzyką do tekstów Lidii Gierwiałło.

Ci, którzy go znali mówią, że był człowiekiem o niezwykłej wrażliwości i pogodzie ducha. Pracował do ostatnich chwil, nawet w szpitalu. Zmarł w swoim domu w podwarszawskim Świdrze. Miał osiemdziesiąt sześć lat.

źródło:
Zobacz więcej