RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czerwoni Khmerowie stają przed sądem

Czerwoni Khmerowie stają przed sądem
Kaing Guek Eav, członek Czerwonych Khmerów jako pierwszy stanął przed sądem w Kambodży (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów rozpoczął się we wtorek w Kambodży. Wspierany przez ONZ sąd zebrał się, aby osądzić zbrodnie dokonane przed 30 laty przez współpracowników Pol Pota.

Wtorkowe przesłuchanie ma charakter proceduralny. Większość przesłuchań rozpocznie się w marcu. Wyroku można spodziewać się we wrześniu. W procesie najprawdopodobniej będzie uczestniczyć około 1000 osób.

66-letni Kaing Guek Eav, znany też jako „Duch”, posądzany jest o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w czasie, gdy kierował katownią S-21 w Phnom Penh, w której w latach 1975-1979 zginęło co najmniej 14 tys. ludzi.

Ci, którzy przeżyli tamtejsze tortury, zostali pozbawieni życia na okrytych złą sławą „polach śmierci” - miejscach, gdzie masowo zabijano i grzebano ofiary reżimu.

Kaing Guek Eav przyznał się do winy, ale podkreślił, że tylko wykonywał rozkazy przełożonych. Oczekuje się jednak, że jego zeznania w procesie będą miały kluczowe znaczenie w sformułowaniu zarzutów wobec innych członków reżimu oraz ujawnieniu decyzji podejmowanych przez aparat władzy Czerwonych Khmerów.

Czterech pozostałych oskarżonych twierdzi, że nic nie wie o jakichkolwiek zbrodniach.

Czerwoni Khmerzy pod wodzą Pol Pota opanowali Kambodżę w 1975 roku. Mieszkańców miast wypędzili na wieś, a kraj zamienili w wielki obóz koncentracyjny. Ofiarą represji padła niemal cała kambodżańska inteligencja.

Do 1979 roku, kiedy do Kambodży wkroczyły wietnamskie wojska, z głodu, chorób, wycieńczenia i w wyniku zbrodni Czerwonych Khmerów zginęła jedna czwarta ludności. Zwłoki co najmniej 1,7 mln ludzi spoczęły na „polach śmierci”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej