RAPORT

Tusk kontra Tusk

Czekała 100 lat na wydanie. Nowa książka Tolkiena wchodzi do księgarń

44 lata po śmierci autora wychodzi nowa książka Tolkiena (fot. fb/Tolkien Books)
44 lata po śmierci autora wychodzi nowa książka Tolkiena (fot. fb/Tolkien Books)

„Beren i Lúthien” zawiera opowieści, które później stały się częścią Silmarillionu. Postaci te po raz pierwszy pojawiły się w twórczości Tolkiena w 1917 roku. Opracowaniem zapisków pisarza zajął się jego syn Christopher.

44 lata po śmierci autora, do księgarń w Wielkiej Brytanii trafia książka, którą Tolkien napisał… 100 lat temu. „Beren i Lúthien” to „bardzo osobista historia”, którą autor „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkien napisał po powrocie z bitwy pod Sommą.

Książka została opracowana przez jego syna, Christophera Tolkiena i zawiera wersje opowieści, które stały się później częścią „Silmarillionu”. Książka zawiera także ilustracje Alana Lee.

– Kiedy wrócił z okopów, z gorączką okopową, spędził zimę na rekonwalescencji. Pod Sommą stracił dwóch swoich najbliższych przyjaciół i psychicznie musiał być takim samym wrakiem jak fizycznie – twierdzi specjalista od Tolkiena, John Garth. Dodał, że autor „Hobbita” potraktował książkę jako swego rodzaju egzorcyzm po horrorach pierwszej wojny światowej, których był świadkiem.

„Berena i Lúthien” opowiada o miłości śmiertelnika oraz elfki, którzy razem próbują okraść złego Melkora.

Imiona Berena i Lúthien są wyryte na nagrobku Tolkiena i jego żony Edith na cmentarzu Wolvercote w Oksfordzie. Sama opowieść zawiera autentyczne wydarzenia z życia autora. Kluczowa scena, gdzie Beren i Lüthien tańczą na polanie pełnej białych kwiatów, wydarzyła się naprawdę – twierdzi Grath.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej