W internetowym wydaniu dziennika „El País” w artykule na temat śmierci byłego strażnika z Auschwitz Reinholda Hanninga, hiszpańska gazeta napisała, że miejsce to było „polskim obozem zagłady”. Po interwencji Ambasady RP w Madrycie sformułowanie to usunięto.
Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew w sprawie cywilnej przeciwko hiszpańskiej gazecie „El Pais”. W dzienniku ukazał się tekst wskazujący, że...
zobacz więcej
Jak poinformowała Monika Domańska-Szymczak z Ambasady RP w Madrycie, placówka dyplomatyczna wkrótce po publikacji artykułu o śmierci Hanninga skontaktowała się z redakcją „El País”. Wydawca zapewnił, że skoryguje artykuł na stronie internetowej, a sformułowanie „polski obóz zagłady” nie pojawi się w papierowym wydaniu dziennika.
„Redakcja wyraziła ubolewanie i obiecała, że podobne kłamliwe sformułowania nie będą publikowane w przyszłości” – powiedziała Domańska-Szymczak.
W czwartek w godzinach popołudniowych tekst dotyczący śmierci Hanninga na stronie internetowej „El País” został skorygowany. Ze zdania opisującego obóz zagłady usunięto wyraz „polski”, zastępując go sformułowaniem „niemiecki w okupowanej Polsce”.
Bawarski dziennik „Mittelbayerische Zeitung” na swojej stronie internetowej posłużył się określeniem „polski obóz zagłady”. Niemieckie medium,...
zobacz więcej
Wcześniej w tekście o zgonie 95-letniego „nazistowskiego strażnika z Auschwitz” czołowy hiszpański dziennik napisał, że „Reinhold Hanning był przez dwa lata w polskim obozie zagłady”.
„El País” przypomniał, że w 2016 r. Hanning został skazany w Niemczech na pięć lat więzienia za udział w zbrodniach w nazistowskim obozie Auschwitz. O jego śmierci poinformował w czwartek jego adwokat Andreas Scharmer. Ujawnił, że zgon nastąpił we wtorek.
Hanning wstąpił do niemieckiej hitlerowskiej formacji paramilitarnej SS w wieku 19 lat. Strażnikiem w Auschwitz był w latach 1943-1944.
Wydawany od 1976 roku „El País”, to obecnie największy pod względem nakładu dziennik w Hiszpanii. Jego nakład, wraz z lokalnymi edycjami wydawanymi w największych miastach kraju, osiąga ok. 400 tys. egz. dziennie, a wydanie niedzielne ok. 1 mln egz. Politycznie jest związany z socjaldemokratyczną Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą.