RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina: ulica w Kijowie nazwana imieniem dowódcy UPA

Część Ukraińców chętnie odwołuje się do tradycji UPA – dla nich organizacja jest symbolem oporu przeciwko sowietom (fot. Vladimir Shtanko/Anadolu Agency/Getty Images)
Część Ukraińców chętnie odwołuje się do tradycji UPA – dla nich organizacja jest symbolem oporu przeciwko sowietom (fot. Vladimir Shtanko/Anadolu Agency/Getty Images)

Jedną z ulic Kijowa nazwano imieniem naczelnego dowódcy UPA – Romana Szuchewycza. Decyzję w tej sprawie podjęła rada miasta. Roman Szuchewycz uznawany jest za współodpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

Ukraina: dwa lata więzienia dla organizatora protestu „rzekomych” Polaków

Wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu usłyszał jeden z organizatorów marcowej blokady trasy do granicy między Ukrainą i Polską, którą...

zobacz więcej

Do tej pory stołeczna ulica nosiła nazwę sowieckiego generała zabitego przez UPA. Przemianowanie prospektu radzieckiego generała Nikołaja Watutina na prospekt szefa Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza poparła większość miejskich rajców.

Podczas głosowania w kijowskim ratuszu obecny był też syn dowódcy UPA – Jurij Szuchewycz – obecnie deputowany do ukraińskiego parlamentu. Dotychczasowy patron prospektu sowiecki generał Nikołaj Watutin – dowódca 1 Frontu Ukraińskiego został śmiertelnie ranny w 1944 roku podczas zasadzki przygotowanej przez oddział UPA.

Nowy patron ulicy Roman Szuchewycz, jako naczelny dowódca UPA, wskazywany jest jako odpowiedzialny za rzeź wołyńską, w której ukraińscy nacjonaliści zamordowali według różnych szacunków, od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy Polaków.

źródło:
Zobacz więcej