Korytarz humanitarny. Polska może przyjąć Syryjczyków na rekonwalescencję

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oświadczył, że Polska rozpatruje możliwość przyjęcia osób z Syrii w ramach korytarzy humanitarnych. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że rząd jest na „początku etapu myślenia o korytarzach humanitarnych”.

Uchodźcy w Szwecji. Większość z nich kłamie, podając się za nieletnich

Spośród 600 sprawdzonych dotąd w Szwecji uchodźców, którzy podają się za nieletnich, aż 75 proc. ma już 18 lub więcej lat – wynika z danych...

zobacz więcej

W Sopocie minister Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z szefem norweskiego MSZ Borgem Brendem zaznaczył, że Polska ma doświadczenie w przyjmowaniu na leczenie niewielkich grup osób z Afganistanu czy z Iraku. Jak wyjaśnił, podobnie może być w przypadku ludzi z Syrii.

„To nie programy przesiedleńcze”

– Rozpatrujemy także możliwość przyjmowania na krótkie pobyty, rekonwalescencję – również do Polski – osób z terenu Syrii w ramach korytarzy humanitarnych. To nie są jednak programy przesiedleńcze, a programy humanitarne – pomocy, leczenia w krótkich okresach w Polsce –powiedział minister.

– To są formy, które jesteśmy gotowi uruchomić i w ten sposób pomagać ludziom poszkodowanym przez już prawie 7-letni konflikt w Syrii – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

O utworzenie korytarzy humanitarnych apelowali do rządu między innymi przedstawiciele Episkopatu Polski, ale także nuncjusz apostolski.

W liście na rozpoczęcie Wielkiego Postu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz tłumaczył, że utworzenie korytarza polega na przyjęciu do Polski kilkuset uchodźców wymagających pilnego leczenia czy nadzwyczajnej pomocy, koniecznej, by przeżyli.

Pieniądze od rządu

W wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło zdecydowała o przeznaczeniu 3 mln zł na pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie.

Kwota stanowi czwartą transzę pakietu pomocy humanitarnej w tym regionie. Będzie realizowana przez polskie placówki dyplomatyczne na Bliskim Wschodzie. Na ten cel przeznaczono łącznie 40 mln zł z rezerwy budżetowej.

źródło:
Zobacz więcej