RAPORT

Tusk kontra Tusk

Reprywatyzacja w stolicy. Prokuratura wniosła sprzeciwy, dotyczą trzech nieruchomości

Śledczy badają liczne wątki związane z bezprawną reprywatyzacją w stolicy (fot. arch. PAP/Arek Markowicz)
Śledczy badają liczne wątki związane z bezprawną reprywatyzacją w stolicy (fot. arch. PAP/Arek Markowicz)

Prokuratorzy wnieśli sprzeciwy w sprawach dotyczących trzech nieruchomości w Warszawie – na pl. Defilad (dawny adres ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 10 i Mokotowskiej 63 – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. W wydanym tego dnia komunikacie PK opisuje działania śledczych, które mają zapobiec tzw. dzikiej reprywatyzacji trzech warszawskich budynków.

„Dzika reprywatyzacja”: wnioski o areszt dla sześciu osób

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wnioski o tymczasowe aresztowanie dla sześciu osób podejrzanych w śledztwie w sprawie tzw. dzikiej...

zobacz więcej

Sprzeciw Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy nieruchomości położonej na Placu Defilad, pod dawnym adresem Sienna 29. W 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji władz Warszawy z 1952 r., które odmówiły ustanowienia własności czasowej nieruchomości na rzecz dawnych właścicieli. W ocenie prokuratury ówczesne władze stolicy słusznie odmówiły zwrotu nieruchomości, do czego podstawą było zakończenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.

Wrocławska prokuratura wniosła także o wyeliminowanie z obrotu prawnego ostatecznej decyzji SKO z 2011 r. w sprawie nieruchomości przy Twardej 10 w Warszawie. W złożonym sprzeciwie prokuratura argumentuje, że spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości już wcześniej zbyli wszelkie prawa i roszczenia do niej, a więc nie mogli skutecznie ubiegać się przed SKO o zwrot Twardej 10.

Nieruchomości przy Siennej 29 i Twardej 10, a także dwóch innych – przy Twardej 8 i Królewskiej 39 – dotyczy sprawa, w której w połowie maja sąd aresztował pięć osób. Są to: adwokat Andrzej M., dwójka adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości – Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości Maciej M. oraz rzeczoznawca Michał Sz. (jako jedyny mógł opuścić areszt pod warunkiem wpłacenia 60 tys. zł kaucji). Łącznie w tej sprawie CBA zatrzymało osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł.

„Nadużycia w Warszawie nie byłyby możliwe bez przyzwolenia sędziów i adwokatów”

Są zarzuty dla ośmiu osób w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie – poinformował w piątek prokurator generalny...

zobacz więcej

100 różnych postępowań

Inna opisana w komunikacie PK sprawa dotyczy zabudowanej nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63 w Warszawie. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wniosła do SKO sprzeciw wobec ostatecznych decyzji prezydent Warszawy z 2011 r. Ustanowiły one na 99 lat prawo użytkowania wieczystego na rzecz określonych osób, w tym na rzecz byłej pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K. Prokuratura wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji prezydent Warszawy i argumentuje, że w tych sprawach już wcześniej została wydana ostateczna decyzja, umarzająca postępowanie jako bezprzedmiotowe.

Marzena K. była współwłaścicielką słynnej warszawskiej działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, wokół której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy.

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Pracują trzy prokuratorskie zespoły do tych spraw: w prokuraturach regionalnych – wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej