Polscy żołnierze w Afganistanie pomogli odbić zakładników z rąk talibów

– 11 osób więzionych przez talibów zostało odbitych przez jednostki afgańskie przy współudziale polskich wojsk specjalnych – poinformował szef MON Antoni Macierewicz. Polskie Wojska Specjalne pomogły odbić z rąk talibów czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów, którzy byli więzieni i torturowani przez cztery miesiące.

Seria zamachów w Afganistanie. Dziesiątki zabitych

Co najmniej 38 osób zginęło, a 70 zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym na biura w pobliżu parlamentu w stolicy Afganistanu, Kabulu. Sprawcą...

zobacz więcej

– W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił, tzw. trzy czwórki, przy współudziale, wsparciu, i po długim szkoleniu przez polskie wojska specjalne, uwolniły 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów – powiedział minister obrony na konferencji prasowej.

Jak dodał minister, polscy żołnierze „sami nie podejmując walki, pokazali, iż można doprowadzić do działań na rzecz pokoju i spychania do defensywy terrorystów, ratowania ludności cywilnej, przeciwstawiania się fali terroru, która dzisiaj przewala się przez cały świat, a która w dużym stopniu ma swoje źródło m.in. w Afganistanie”.

Minister poinformował, że akcja została przeprowadzona dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i przy zaangażowaniu sił USA, które udzieliły wsparcia z powietrza. Polacy w Afganistanie

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie bierze udział w NATO–wskiej misji Resolute Support. W 2015 roku zastąpiła militarną misję stabilizacyjną. Jej celem jest szkolenie i pomoc miejscowym siłom bezpieczeństwa. SOAT-50 – Special Operations Advisory Team – stanowi pododdział Jednostki Wojskowej 4101 – najstarszej polskiej jednostki komandosów z Lublińca.

Do najbardziej spektakularnej akcji polskich komandosów doszło w styczniu 2012 roku. Z rąk terrorystów odbili oni siedzibę gubernatora prowincji Paktika, we wschodniej części kraju, i uwolnili przetrzymywanych w niej zakładników. W Afganistanie przebywa obecnie nieco ponad setka polskich żołnierzy.
teraz odtwarzane
Wojciech Szewko (ekspert ds. bezpieczeństwa) nt. akcji polskich żołnierzy w Afganistanie

źródło:
Zobacz więcej