RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wąsik o ekshumacjach: szukając jednej prawdy, dowiedzieliśmy się drugiej

– W polskiej kulturze ciało osoby zmarłej jest traktowane szczególnie. Przez wiele lat byliśmy okłamywani. Państwo polskie nie zdało egzaminu, ciała ofiar nie wróciły w sposób godny do Polski, ani nie były pochowane w sposób godny. Doszło do zbezczeszczenia zwłok. Ciężko komentować sytuację, kiedy w trumnie znajdują się szczątki kilku osób – oświadczył w programie „Gość poranka” Maciej Wąsik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Szokujące odkrycie po ekshumacji gen. Kwiatkowskiego. „Siedem lat mnie okłamywano”

– Trudno się otrząsnąć po takiej informacji. To pokazuje, jak trafna była decyzja prokuratury, żeby rozpocząć ekshumacje ciał ofiar katastrofy...

zobacz więcej

Jak ustalił dziennik „Fakt”, w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego spoczywały szczątki jeszcze siedmiu innych ofiar katastrofy. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik potwierdziła tę informację. – Przez lata w ogóle nie wiedziałam, czy znaleźli mi męża. To teraz się dowiedziałam – stwierdziła rozgoryczona Krystyna Kwiatkowska, wdowa po generale. Generał pełnił funkcję Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Z kolei w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, śledczy odnaleźli szczątki jego i czterech innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Potwierdziła to córka generała.

Potrzeba ekshumacji

Zdaniem Wąsika „ekshumacje od samego początku miały sens”.

– Ekshumacje były jednym z elementów szukania prawdy o katastrofie w Smoleńsku. Szukając jednej prawdy, dowiedzieliśmy się drugiej prawdy. Państwo polskie nie dołożyło żadnych starań, aby to wyjaśnić. Boję się myśleć, jakie mogą być dalsze efekty tych ekshumacji. Odpowiedzialność za to ponosi była premier Ewa Kopacz oraz były premier Donald Tusk – stwierdził poseł PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej