Polscy żołnierze jadą na Łotwę. Żegnał ich min. Macierewicz

170 Polaków dołączy do wielonarodowej grupy bojowej NATO. Pożegnał ich szef MON Antoni Macierewicz. – Jesteśmy solidarni ze wszystkimi, którzy mogą być zagrożeni – Mówił podczas uroczystości w Braniewie.

„Trump zachowywał się w sposób patriarchalny”, „Próbuje się wykazać”

– Stosunek USA do bezpieczeństwa w naszej części Europy jest niejasny, choć lepszy niż się na początku spodziewaliśmy – powiedziała Agnieszka...

zobacz więcej

– Jesteśmy wdzięczni wojskom amerykańskim, brytyjskim, rumuńskim; wdzięczność tę okazujemy będąc solidarni z innymi narodami, które mogą być zagrożone – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, żegnając w Braniewie polski kontyngent wojskowy udający się w ramach sojuszniczej operacji na Łotwę.

Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa, utworzony na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, liczy 170 żołnierzy. PKW wejdzie w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności. Grupa będzie liczyć ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

Wojskowa rodzina

Macierewicz pytany, dlaczego wybór padł na braniewską brygadę, która nie dysponuje najnowocześniejszym w polskiej armii sprzętem i ma na wyposażeniu czołgi PT-91, a nie Leopard, odpowiedział, że dzisiaj bilans sił i uzbrojenia wskazał, że to właśnie jest najskuteczniejsze. – Znając ukształtowanie i warunki terenowe, wszyscy dowódcy wskazywali, że właśnie PT-91 są do tego najlepsze – wyjaśnił.

– Zostawiacie tu swoje rodziny, najbliższych. Jako dowódca generalny chciałbym zapewnić: szanowni państwo, nie pozostaniecie sami. Wszyscy na co dzień tworzymy jedną, wielką wojskową rodzinę – powiedział dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika.

14 czołgów PT-91

Na Łotwę kierowany jest pododdział w sile kompani czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowi 14 czołgów PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. Poniedziałkowa uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Była kompania honorowa, orkiestra wojskowa z Elbląga i defilada. Podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn. Na placu apelowym w Braniewie byli przedstawiciele władz, dowódcy wojskowi i rodziny żołnierzy.

Zgodnie z postanowieniami zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, natomiast w Rumunii powstaje wielonarodowa brygada. Polska obecność w Rumunii i na Łotwie będzie rotacyjna - żołnierze mają zmieniać się co sześć miesięcy, a sprzęt będzie zostawał na miejscu. Sojusz wysuniętą obecność wojskową na wschodniej flance będzie utrzymywać bezterminowo.

źródło:
Zobacz więcej