RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szokujące odkrycie po ekshumacji gen. Kwiatkowskiego. „Siedem lat mnie okłamywano”

Wyniki ekshumacji generała Bronisława Kwiatkowskiego są tak szokujące, że trudno w to uwierzyć. Jak ustalił „Fakt”, w jego trumnie spoczywały szczątki jeszcze siedmiu innych ofiar katastrofy. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik potwierdziła tę informację. – Przez lata w ogóle nie wiedziałam, czy znaleźli mi męża. To teraz się dowiedziałam – stwierdziła rozgoryczona Krystyna Kwiatkowska, wdowa po generale. Generał pełnił funkcję Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Prokuratura utajniła dane

Kolejną, 23. ofiarę katastrofy smoleńskiej ekshumowano w czwartek. Prokuratura na prośbę rodziny nie ujawnia, o czyj grób chodzi. W czwartek...

zobacz więcej

Ekspertyza sporządzona przez biegłych nie pozostawia wątpliwości. Mimo tak bolesnych wyników, pani Krystyna nie żałuje decyzji i ekshumacji męża. Mówi, że chciała tego tylko dla prawdy.

– Krzyczeć mi się chce na cały świat. Nienawidzę kłamstwa. Siedem lat mnie okłamywano – powiedziała.

Wdowa po generale przyznała, że nie wie, co z ponownym pogrzebem, czy ma organizować go już teraz, czy jeszcze się wstrzymać, bo mogą pojawiać się kolejne szokujące informacje i w kolejnych trumnach śledczy odnajdą szczątki jej męża.

– Dlaczego zwierzchnicy generała, były prezydent Bronisław Komorowski i były szef MON Bogdan Klich jako kolejni w historii powielali rosyjskie kłamstwa o godnym potraktowaniu naszych bliskich tak, jak przez ponad 50 lat polskie władzę powielały rosyjską wersję o Katyniu – pyta retorycznie wdowa po generale.

Sikorski został przesłuchany ws. zaniechania sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Były szef MSZ Radosław Sikorski został przesłuchany jako świadek w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy...

zobacz więcej

Zamiany ciał w trumnach

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego.

Wśród ekshumowanych znaleźli się też Stefan Melak – (jego tożsamość mimo wcześniejszych wątpliwości rodziny została potwierdzona, Tomasz Merta, Aleksander Szczygło, Edward Duchnowski, Janina Natusiewicz-Mirer, Ewa Bąkowska i Dariusz Michałowski).

Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. Ekshumowano sześć osób z grobów: Andrzeja Przewoźnika, Natalii Januszko, Wojciecha Seweryna, Aleksandry Natalli-Świat, oraz mec. Stanisława Mikkego i jedną, której nazwisko, ze względu na prośbę rodziny, nie jest ujawniane. W kwietniu ekshumowano ciało z grobu Bronisława Kwiatkowskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej