
Dramat obyczajowy „Lerd” Irańczyka Mohammada Rasoulofa wygrał w sobotę w konkursie Un Certain Regard na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Umacnia to reputację irańskich filmowców jako twórców bezkompromisowych i ambitnych – podkreśla Reuters.
Festiwal w Cannes to nie tylko święto filmu, ale też seria pikantnych wpadek biorących w nim udział gwiazd. Niektóre, jak ta w wykonaniu Belli...
zobacz więcej
„Lerd” (angielski tytuł „A Man of Integrity”) opowiada historię hodowcy ryb, który mimo nacisków odmawia wręczenia łapówki, by wyjść z trudnej sytuacji.
Amerykański magazyn „Variety” opisuje go jako „pełen napięcia, rozwścieczający dramat (...), który przemawia do widza zarówno na konkretnym, jak i uniwersalnym poziomie”.
To szósty film fabularny 45-letniego Rasoulofa, niezależnego reżysera, scenarzysty i producenta.
„Rękopisy nie płoną”, thriller polityczny o prześladowaniach irańskich intelektualistów w latach 90. był kręcony w warunkach konspiracji. Mohammad...
zobacz więcej
Polskim widzom znany jest jako autor m.in. „Pożegnania” czy „Rękopisy nie płoną”.
„Iran jak ojciec, który czasem bije”
Odbierając nagrodę, twórca wyraził nadzieję, że ułatwi ona pracę jego irańskim kolegom. – Kocham Iran, ale on jest jak ojciec alkoholik, czasem bije – powiedział.
Palmarès #Cannes2017 : Uma Thurman et son Jury vous dévoilent le Palmarès Un Certain Regard ! #UCR https://t.co/OaXSS2t7Ab pic.twitter.com/qP5sV81UH8
— Festival de Cannes (@Festival_Cannes) 27 maja 2017
W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie...
zobacz więcej
Nagrodzone w sobotę dzieło Rasoulofa powstało w Iranie, ale - jak zauważa Reuters - z uwagi na jego krytyczną wymowę nie trafi na ekrany kin w tym kraju.
Zdaniem „Variety” ma jednak bardzo duże szanse na dystrybucję międzynarodową.
Rasoulof powiedział, że irańskie władze wydały zgodę na pracę nad „Lerd” dopiero, gdy podpisał zobowiązanie, że film nie będzie „byt mroczny”.
Potwierdził, że nie dostał pozwolenia na pokazywanie swego dzieła w kraju, podobnie jak w przypadku swych wcześniejszych filmów fabularnych.
Wybór jury Un Certain Regard, z przewodniczącą Umą Thurman, umacnia reputację irańskich filmowców jako twórców ambitnych i niestroniących od trudnych tematów mimo niesprzyjających warunków w kraju. W lutym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego nagrodzono dramat „Klient” innego Irańczyka, Asghara Farhadiego.
#Cannes: 'A Man of Integrity' ('Lerd') wins #UnCertainRegard prize https://t.co/IozhMVqJex pic.twitter.com/6GvA7H9MKA
— Hollywood Reporter (@THR) 27 maja 2017
Avant la Cérémonie du Palmarès, reprise des films de la Compétition aujourd'hui ! #Cannes2017https://t.co/wUEmplbvby.
— Festival de Cannes (@Festival_Cannes) 28 maja 2017