RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Rewizyjna KOD: Mateusz Kijowski nie wykonywał usług z faktur

Szef KOD Mateusz Kijowski (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Szef KOD Mateusz Kijowski (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Firma MKM-Studio należąca do Mateusza Kijowskiego i jego żony nie wykonała żadnej usługi, za które wystawiła sześć faktur ujawnionych przez nas na początku stycznia – pisze w sobotę na swojej stronie „Rzeczpospolita”, która dotarła do raportu Komisji Rewizyjnej KOD.

Kijowski zarabiał na „obronie demokracji”. Zobacz faktury

„Rzeczpospolita” ujawniła faktury, które firma Mateusza Kijowskiego wystawiała Komitetowi Obrony Demokracji. Jak się okazuje, Kijowski nie pracował...

zobacz więcej

Z raportu cytowanego przez gazetę wynika, że firma MKM-Studio nie wykonała żadnej z usług, za które zainkasowała ponad 91 tys. zł. W raporcie są wyszczególnione nazwiska wszystkich osób, które odpowiadały za obsługę informatyczną KOD i nie ma wśród nich Kijowskiego, ani żadnej innej osoby, która jest związana z firmą MKM-Studio – pisze w sobotę Rp.pl.

– Komisja w dokumentacji Stowarzyszenia nie znalazła żadnych dokumentów świadczących o nawiązaniu współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a spółką MKM-Studio. Brak jest jednoznacznego określenia dat rozpoczęcia współpracy czy zakresu zadań do wykonania. W świetle oświadczenia XXX (nazwisko jednego z wykonawców usług–red.), trudno jest przyjąć tezę o nawiązaniu takiej współpracy, a przede wszystkim o świadczeniu przez MKM-Studio jakichkolwiek usług na rzecz SKOD – cytuje dokument „Rzeczpospolita”.

„Kijowski nie przedstawił żadnych wyjaśnień”

Podaje też, że z raportu wynika, że jedna z osób, która wykonywała usługi informatyczne na rzecz KOD, wystawiła 10 faktur (od maja do grudnia 2016 r.) na łączną kwotę 18 614,19 zł. Dla porównania: firma MKM-Studio wystawiała co miesiąc (przez sześć miesięcy) faktury, których łączna kwota wyniosła 91 tys. zł.

„Komisja Rewizyjna stwierdza też, że brak jest potwierdzenia wykonania i odbioru pracy, np. protokołu odbioru wykonanych prac, co przy takiej wartości faktur powinno być bezwzględnie stosowane ze względu na dobre praktyki i zasadę celowości wydatku. Pomimo prośby Komisji Rewizyjnej, ani spółka MKM-Studio, ani Mateusz Kijowski nie przedstawili też sprawozdania z wykonanych prac ani żadnych wyjaśnień” – cytuje dokument gazeta.

KOD domaga się dymisji Mateusza Kijowskiego

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji przyjął uchwałę wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego stowarzyszenia Mateusza Kijowskiego i wzywającą go...

zobacz więcej

Będą zarzuty?

Jak przekazała „Rzeczpospolitej” Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zajmująca się sprawą faktur i ewentualnym działaniem Kijowskiego na szkodę KOD, ten sam dokument trafił dwa dni temu w ręce śledczych. – Trwają ostatnie przesłuchania, na koniec zostanie przesłuchany pan Mateusz Kijowski. Do końca czerwca powinna zostać podjęta decyzja o postawieniu zarzutów lub nie – poinformowała prokuratura.

W sobotę i w niedzielę odbywa się w Toruniu pierwszy krajowy zjazd delegatów Komitetu Obrony Demokracji. Większość delegatów zdecydowała o zamknięciu dla mediów sobotnich obrad. Po południu zaplanowany jest wybór szefa KOD; dotychczas zamiar kandydowania zgłosili Mateusz Kijowski i Krzysztof Łoziński, jednak kandydatów na to stanowisko będzie można zgłaszać jeszcze w trakcie zjazdu.

źródło:

Zobacz więcej