RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Policja wyciąga konsekwencje po śmierci Igora Stachowiaka. Kolejne zwolnienia

– W związku ze śmiercią Igora Stachowiaka wszczęto postępowanie administracyjne w kierunku zwolnienia 5 funkcjonariuszy komendy miejskiej Wrocław-Stare Miasto oraz postępowania dyscyplinarne wobec odwołanego komendanta miejskiego i jego zastępcy. Chodzi o niedopełnienie przez nich obowiązków – oświadczył w piątek we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński, nowy komendant wojewódzki policji w tym mieście.

Błaszczak: trzeba wyciągnąć wnioski ze śmierci Igora Stachowiaka

– Ta sprawa dla prokuratury, którą kieruję należy do nadrzędnych – zapewnił Zbigniew Ziobro. – Gdy dochodzi do tak tragicznego zdarzenia, jak...

zobacz więcej

– Moją pierwszą decyzją było wszczęcie w stosunku do 5 funkcjonariuszy postępowania administracyjnego w kierunku zwolnienia ich z policji z uwagi na ważny interes służby. Szósty policjant, który brał udział w czynnościach w związku z zatrzymaniem Igora Stachowiaka, zwolnił się na własną prośbę z policji w ubiegłym roku – powiedział komendant.

Wszczęto również postępowania dyscyplinarne wobec odwołanego komendanta miejskiego policji we Wrocławiu i jego zastępcy. Chodzi o niedopełnienie przez nich obowiązków.

– Poleciłem wszcząć postępowania dyscyplinarne w stosunku do byłych komendantów miejskich policji we Wrocławiu oraz zastępcy komendanta miejskiego policji w związku z niedopełnieniem przez nich czynności, zmierzających do właściwego nadzoru nad prowadzonym postępowaniem, mającym wyjaśnić wszystkiego okoliczności tego tragicznego zdarzenia – oświadczył komendant.

Wrocławski komendant odwołany po ujawnieniu nagrań z komisariatu

Utrata zaufania przyczyną odwołania komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak i Komendant Główny Policji nadinsp....

zobacz więcej

„Nie podjął żadnych działań”

Trawiński dodał, że zastępca komendanta komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przebywał na terenie komisariatu podczas zatrzymania Stachowiaka. – Oficer ten pełnił na tym samym stanowisku służbę w roku ubiegłym i w dniu tego tragicznego zdarzenia przybywał na terenie komisariatu policji. W mojej ocenie nie podjął żadnych działań, aby zapobiec tym wydarzeniom, które miały miejsce w komisariacie – powiedział.

Polecił wdrożenie w garnizonie dolnośląskim monitoringu wszystkich prowadzonych postępowań dyscyplinarnych oraz przygotowanie projektu zamontowania monitoringu wizyjnego w jednostkach policji garnizonu.

Wiceminister o ataku na komisariacie: to nie policjanci, a bandyci w mundurach

– To zasługuje na potępienie – tak wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł odniósł się do śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim...

zobacz więcej

Nowy komendant

Trawiński objął funkcję dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Został powołany na stanowisko w poniedziałek po zdymisjonowaniu jego poprzednika i jego zastępcy ds. prewencji. Nowy komendant oświadczył, że w policji nie ma miejsca dla osób, które lekceważą rotę przysięgi. Zapowiedział, że zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec wszystkich funkcjonariuszy, którzy dopuścili się zaniedbań lub złamali prawo przy zatrzymaniu Igora Stachowiaka.

Mężczyzna w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat Stachowiak stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej