RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu Roku 2018 Rokiem Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – zadecydował Sejm. Uchwałę przyjęto przez aklamację.

W uchwale, którą zaprezentowała posłom szefowa komisji kultury Elżbieta Kruk z PiS, zwrócono między innymi uwagę, że 11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo.

Podkreślono też, że „odzyskanie niepodległości odbyło się nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej substancji narodowej”.

W uchwale podkreślono również, że odzyskanie niepodległości dokonało się również dlatego, że ludzie reprezentujący różne obozy – lewicy niepodległościowej, narodowy, ludowy – potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych.

Sejm – napisano w uchwale – składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

W uchwale wyrażono również nadzieję, że Polacy porzucą spory, by razem świętować ten – jak podkreślono – radosny jubileusz.


Prezydent podpisał ustawę o ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości PolskiSzerszy skład komitetu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

źródło:
Zobacz więcej