RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wspólnie stwórzmy naszą nową konstytucję”

– Zwrócę się do Senatu RP, by referendum konstytucyjne odbyło się 11 listopada 2018 roku. Święto stulecia odzyskania niepodległości to najlepszy moim zdaniem dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie i te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo – powiedział w środę, w specjalnym orędziu, prezydent RP Andrzej Duda, który równo dwa lata temu wygrał wybory.

Prezydent Duda o zmianie konstytucji: społeczeństwo powinno się w tej sprawie móc wypowiedzieć

Konstytucji bronią ci, którzy ją stworzyli, z drugiej ci, którym gwarantuje ona pewne status quo, pewną pozycję społeczną. Więc z jednej strony...

zobacz więcej

Prezydent przypomniał, że w dzień Święta Konstytucji 3 maja ogłosił plan zorganizowania w przyszłym roku referendum, które ma na celu nakreślenie fundamentu przyszłej ustawy zasadniczej. To ma się odbyć 11 listopada, w Święto Niepodległości.

– Wierzę w to głęboko, że nikt wyrażonej w referendum opinii narodu podważał nie będzie. Późniejszą pracę uwieńczy projekt nowej konstytucji dla RP. Niech to wspólne dzieło będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość narodu i naszego państwa – podkreślił.

Według Andrzeja Dudy „Polska potrzebuje nowej konstytucji”. – Potrzebuje jej, by sprawniej i skuteczniej się rozwijać. By mogła być państwem zgodnym z wolą jej obywateli, silnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, ale jednocześnie bliskim społeczeństwu, gwarantującym obywatelom wolność i równość – mówił.

Zachęcił też wszystkich do wzięcia udziału w referendum, bez względu na wyznanie, czy poglądy polityczne. – Wspólnie stwórzmy naszą nową konstytucję. Konstytucję dla Polski, dla nas wszystkich – apelował.

Andrzej Duda podsumował też dwa lata od wygranych przez niego wyborów prezydenckich, w których pokonał Bronisława Komorowskiego. – To był czas realizacji programu i zapowiedzi wyborczych zarówno moich jak i całej formacji dobrej zmiany – mówił.

Prezydent podkreślił, że wbrew opinii tych, którzy twierdzili, że to niemożliwe wprowadzony został program 500+, obniżony został wiek emerytalny, odbyły się takie wydarzenia jak Światowe Dni Młodzieży, czy szczyt NATO. – Dziś jesteśmy krajem bezpiecznym, chronionym nie tylko przez naszą armię, ale także przez wojska naszych sojuszników – mówił. Prezydent zwrócił uwagę, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie. – Jestem dumny, że jako prezydent RP mogę wspierać swoją działalnością wspierać ekspansję polskich firm na rynkach światowych, choć przed nami jeszcze wiele do zrobienia po tych dwóch latach możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej