RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polak triumfatorem Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo

Przedstawiciele stacji radiowych wybrali utwór „brut” Artura Zagajewskiego (fot. youtube/Warszawska Jesień)
Przedstawiciele stacji radiowych wybrali utwór „brut” Artura Zagajewskiego (fot. youtube/Warszawska Jesień)

Polski kompozytor zwycięzcą prestiżowego konkursu w Palermo. Przedstawiciele stacji radiowych z 29 krajów podczas w 64. edycji Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów wybrali utwór „brut” Artura Zagajewskiego.

Zimerman zagrał Lutosławskiego w Warszawie

Długimi owacjami na stojąco zakończył się niedzielny występ Krystiana Zimermana w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wybitny polski pianista...

zobacz więcej

Kompozycja, zgłoszona przez Program 2 Polskiego Radia, konkurowała z 57 innymi nagraniami. Zdobyła najwięcej punktów we wszystkich głosowaniach i tytuł utworu wyselekcjonowanego.

O sukcesie artysty i pedagoga łódzkiej Akademii Muzycznej poinformowała w niedzielę rzeczniczka prasowa tej uczelni Aleksandra Bęben. – Zwycięski „brut” na wiolonczelę i zespół barokowy był prezentowany w nagraniu, którego dokonali wiolonczelista Dominik Połoński i orkiestra „Arte Dei Suonatori”. Ich wykonanie sprawiło, że udało się odnieść ten sukces – podkreśliła rzeczniczka.Bęben dodała, że zwycięski utwór swoje prawykonanie miał podczas inauguracji 57. Festiwalu „Warszawska Jesień” w 2014 roku. Przy tej okazji Zagajewski tak mówił o inspiracji dzieła: „utwór powstał z fascynacji Le Corbusierem oraz architekturą brutalistyczną, co w połączeniu z instrumentami dawnymi, kojarzonymi z całkowicie odmiennymi kanonami piękna, wydało mi się szczególnie interesujące”. Wśród wyróżnionych w tym roku na Trybunie nagrań znalazła się również kompozycja „L'Atelier de sensorite” Szymona Stanisława Strzelca. Nagrodzone w konkursie kompozycje prezentowane są w stacjach radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).Zwyciężając w Palermo Zagajewski dołączył do grona słynnych polskich kompozytorów nagradzanych na Trybunie – Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów – organizowana przez Międzynarodową Radę Muzyki – to jeden z najważniejszych konkursów kompozytorskich na świecie. Plebiscyt odbywa się od połowy lat 50. rotacyjnie w różnych miastach Europy. W ubiegłym roku jego gospodarzem był Wrocław.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej