Raport

Epidemia koronawirusa

Żebro w szkatułce. W Moskwie powitano relikwie świętego Mikołaja

W niedzielę, po raz pierwszy od 930 lat, miasto Bari we włoskiej Apulii opuściły relikwie św. Mikołaja, biskupa Miry. Fragment żebra świętego, umieszczony w relikwiarzu w formie złotej szkatułki, do 28 lipca będzie wystawiony w Rosji.

Z katedry w Kolonii skradziono relikwię świętego Jana Pawła II

Z katedry w Kolonii nieznani sprawcy ukradli relikwię świętego Jana Pawła II, czyli fragment materiału z kroplą jego krwi. Kradzież odkryto w...

zobacz więcej

Niezwykła podróż jest wynikiem umowy między papieżem Franciszkiem i zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyrylem.

Relikwie św. Mikołaja – czczonego zarówno przez katolików, jak i prawosławnych – przechowywane są w Bari od 1087 roku, kiedy to z terenów Turcji przywieźli je miejscowi marynarze.

Niedzielna ceremonia pożegnania relikwii odbyła się w krypcie bazyliki pod wezwaniem świętego, a uczestniczyły w niej setki katolików i prawosławnych, wśród nich Rosjanie. Na uroczystość przybył metropolita wołokołamski Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, odpowiedzialny za jego kontakty zagraniczne.

Relikwiarz przekazał mu przeor bazyliki, ojciec Ciro Capotosto. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz z przewodniczącym regionu Apulia Michele Emiliano z centrolewicowej Partii Demokratycznej. Przewodniczący, który znalazł się w delegacji, na bieżąco relacjonuje wydarzenia na Twitterze.

Niecodzienne znalezisko na plebanii. Ksiądz natrafił na... skrzynię ze skarbami

Liturgiczne naczynia i szaty oraz relikwie świętych znalazł proboszcz w tajemniczej skrzyni ukrytej na plebanii kościoła w Lubomierzu. Najstarsze...

zobacz więcej

– Jego Świątobliwość Franciszek bardzo pragnął tego gestu przyjaźni i miłości wobec Patriarchatu w Moskwie, wyraźnie pomocnego w trudnym procesie, jaki podejmuje papież i patriarcha Cyryl na rzecz ponownego zjednoczenia Kościołów prawosławnego i katolickiego, by przezwyciężyć schizmę wschodnią – mówił w niedzielę Emiliano. – To proces – dodał – który potrzebuje także obecności świętego Mikołaja.

Oko w oko z Lewiatanem, czyli czym nas straszy Zwiagincew?

„Bez względu na to, czy żyjemy w nowoczesnym czy w archaicznym społeczeństwie, każdy z nas w pewnym momencie staje przed dylematem, czy ma dalej...

zobacz więcej

Na lotnisko w Bari relikwie odprowadzono wśród bicia dzwonów, w orszaku pod eskortą policji. W Moskwie powitał je patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

Szkatułkę, umieszczoną w sarkofagu, wystawiono w soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji. Tam będą mogli oddawać jej cześć wierni. Z relacji włoskich mediów wynika, że pojawi się również prezydent Władimir Putin.Następnie relikwie przewiezione zostaną do Petersburga.

Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Wzmianki o nim pojawiają się jednak dopiero w wieku VI. Zapisano wówczas krótką opowieść zwaną „Stratelatis” (Praxis de Stratelatis, „Oficerowie”), według której Mikołaj uratował życie sześciu żołnierzom cesarza Konstantyna. Anonimowy autor znał dobrze topografię Miry. W VII wieku pismo to krążyło w kościołach greckich, łacińskich oraz syryjskich i cieszyło się dużą popularnością.

źródło:
Zobacz więcej