Pierwsi w kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgi

W Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie odbędą się uroczyste ślubowania ochotników (fot. PAP/Lech Muszyński)

To pierwsze przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W trzech miastach - Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie - w niedzielę uroczyste ślubowania złożyli ochotnicy, którzy postanowili wstąpić w szeregi nowej formacji w polskiej armii.

Obrona terytorialna odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Rząd przyjął projekt powołujący WOT

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony zakładającą powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Ministrowie omówią również...

zobacz więcej

Pierwsi złożyli przysięgę żołnierze w Białymstoku. Przystąpiło do niej 80 ochotników.

– Przysięga określa żołnierza jako Polaka, patriotę, obrońcę własnego narodu, ojczyzny - mówił obecny na uroczystości szef MON Antoni Macierewicz.– To wielki dzień, bowiem składając tę przysięgę uroczyście, symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej. Piątego rodzaju sił zbrojnych. Formacji, która zmienia polską armię, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski z własnym terytorium, ojcowizną, lokalnym społeczeństwem – dodał.

W niedzielę w sumie zaprzysiężono ok. 400 ochotników. Podobne uroczystości odbyły się później w Lublinie i w Rzeszowie. W każdym z tych miast znajdują się brygady obrony terytorialnej i na każdej przysiędze pojawił się minister obrony Antoni Macierewicz.

– To wy, w swoich małych ojczyznach, w swoich lokalnych społecznościach, w swoich miejscach zamieszkania, macie być nie tylko reprezentantem siły Polski, polskiej armii, ale macie być organizatorem wysiłku swoich współbraci. Macie być gwarantem, że jeżeli jakikolwiek wróg nam zagrozi, to wtedy w waszych małych, lokalnych społecznościach wszyscy będą wiedzieli, jak działać, jak się bronić przed nim – zwrócił się Macierewicz do żołnierzy w Lublinie.

Uroczyste przysięgi poprzedziły szkolenia. Dla osób, które kiedyś służyły w wojsku zorganizowano szkolenia wyrównawcze, prowadzone przez cztery weekendy maja. Ochotnicy, którzy nie mieli wcześniej styczności z mundurem, przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Pętla taktyczna

Ćwiczenia zakończyły się w miniony piątek tzw. pętlą taktyczną, czyli sprawdzianem składającym się z 11 zadań. Każdy z przyszłych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej musiał zaliczyć około 70 proc. zadań, m.in. ze strzelania, orientacji w terenie, wskazywania punktów na podstawie współrzędnych czy szybkiego zakładania masek i wojskowych ubrań ochronnych. Bez zaliczenia końcowych testów nie można przystąpić do przysięgi.

W całym kraju na szkolenia wyrównawcze i podstawowe zgłosiło się około 800 osób. Połowa z nich wypowie dziś słowa przysięgi. Będą to te osoby, które wcześniej w armii nie służyły.

teraz odtwarzane
Pierwsza przysięga żołnierzy WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to nowy rodzaj sił zbrojnych w polskim wojsku. Formacja oficjalnie działa od stycznia tego roku, ale przygotowania do jej utworzenia rozpoczęto jeszcze w roku 2016.

Najpierw stworzono dowództwo WOT i sformowano trzy brygady – w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Obecnie tworzone są kolejne jednostki, m.in. na Mazowszu i w województwie warmińsko-mazurskim. Kierownictwo resortu obrony zakłada, że za dwa lata Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły ponad 53 tys. żołnierzy, a jednostki tej formacji będą znajdowały się w każdym województwie. Na sprzęt i wyposażenie nowej formacji z budżetu MON pójdzie w sumie 3,5 miliarda złotych.

Wydatki, co wielokrotnie podkreślali przedstawiciele ministerstwa, są rozłożone na poszczególne lata i nie mają wpływu na pozostałe plany modernizacyjne resortu.

źródło:
Zobacz więcej