„Guardian”: 19 czerwca pierwsza tura negocjacji z UE ws. Brexitu

Negocjacje powinny zakończyć się przed 29 marca 2019 roku (fot. Carl Court/Getty Images)

Pierwsza sesja negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. Brexitu odbędzie się 19 czerwca, 11 dni po przedterminowych wyborach do Izby Gmin – poinformował w piątek brytyjski dziennik „The Guardian”, powołując się na źródła w dyplomacji UE.

Gwiazda znika z flagi Unii Europejskiej. Banksy komentuje Brexit

W Dover na południu Anglii pojawił się nowy mural Banksy'ego – informuje w poniedziałek BBC. Najnowsze dzieło legendy street artu przedstawia...

zobacz więcej

Według informacji gazety, planowany termin rozpoczęcia rozmów został przekazany do wiadomości najważniejszym politykom w Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu.

Od 29 marca br., kiedy brytyjska premiera Theresa May wysłała list notyfikujący zamiar wyjścia kraju z Unii Europejskiej, trwają przygotowania do negocjacji. W poniedziałek ministrowie 27 państw członkowskich przyjmą szczegółowe wytyczne dla głównego negocjatora ze strony Komisji Europejskiej Michela Barniera, formalnie upoważniając go do prowadzenia rozmów w imieniu Unii Europejskiej.

Po przedterminowych wyborach

Reprezentanci obu stron po raz pierwszy usiądą do stołu negocjacyjnego dopiero po czerwcowych, przedterminowych wyborach parlamentarnych. Przepisy dotyczące służby cywilnej w Wielkiej Brytanii stoją na przeszkodzie wcześniejszemu rozpoczęciu rozmów.

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami, w pierwszej fazie negocjatorzy skupią się na kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy obiema stronami, przyszłym porozumieniu dotyczącym granic między Wielką Brytanią a Irlandią, a także na zabezpieczeniu praw unijnych migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii (w tym miliona Polaków) oraz Brytyjczyków mieszkających w państwach członkowskich. Zdaniem „Guardiana” UE liczy na rozwiązanie tych kwestii do końca grudnia.

Termin wyjścia – 29 marca 2019 roku

Dopiero wówczas – kiedy Rada Europejska uzna, że osiągnięto „wystarczający postęp” – rozpoczną się szczegółowe rozmowy na temat warunków dalszych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, w tym m.in. sektorowych okresów przejściowych, mających złagodzić negatywne skutki Brexitu, a także przyszłej umowy o wolnym handlu pomiędzy stronami.

Zgodnie z traktatem UE negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat, tj. przed 29 marca 2019 roku, kiedy po północy Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę. Ten okres może jednak zostać jednokrotnie przedłużony o kolejne dwa lata w przypadku jednomyślnej woli wszystkich członków Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej