„Tłumaczenie książek to element budowania więzi między społeczeństwami”

– Tłumaczenie książek na języki obce to element budowania więzi pomiędzy państwami i więzi między ludźmi – powiedział w piątek Andrzej Duda, który wraz z goszczącym w Polsce prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem odwiedził 8. Warszawskie Targi Książki.

Prezydent podkreślił, że cieszy go nawiązanie kontaktów z nowo wybranym prezydentem Republiki Federalnej Niemiec, panem Frankiem-Walterem Steinmeierem, właśnie podczas wydarzenia, które ma „charakter kulturalny, w związku z czym jest elementem budowania miękkiej więzi pomiędzy naszymi krajami”.

– Więzi, która przekłada się na wiedzę o kulturze, o charakterach ludzkich, o specyfice życia, wiedzy o państwie, o ich historii, o odczuciach ludzi – powiedział Andrzej Duda.

To dzieje się, jak dodał, właśnie podczas takich wydarzeń jak targi książki, gdzie „literatura polska spotyka się właśnie m.in. z literaturą niemiecką, która ma na tych targach wymiar honorowy”.

– To kolejne spotkanie po pamiętnych targach książki we Frankfurcie, na których z kolei Polska i nasza literatura, nasza książka była honorowym gościem. Gdzie byli wybitni polscy pisarze, poeci i gdzie niemieckiej publiczności i przybyłym gościom zaprezentowali się nasi nobliści: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy nasz wielki poeta Tadeusz Różewicz – wspominał prezydent.


Międzynarodowe święto książki w Warszawie. Znakomici goście, wśród nich noblistka

Znamienici autorzy

– W tym roku z kolei Warszawa gości znamienitych autorów z Republiki Federalnej Niemiec. Wczoraj była tutaj pani Herta Muller, dzisiaj jest Charlotte Link, ulubiona zresztą pisarka mojej żony (...). Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że będziemy się mogli za chwilę zobaczyć ze wspaniałą pisarką niemiecką, panią Charlotte Lind – mówił Duda.

Prezydent zwrócił się także do Steinmeiera. – Cieszę się ogromnie, że możemy w naszych krajach popularyzować naszą literaturę. Cieszę się także, że dotyczy to także książek współczesnych, ogromnie popularnych w Polsce autorów, takich jak Marek Krajewski czy Andrzej Sapkowski – powiedział.

Duda podkreślił, że cieszą go także tłumaczenia książek, w tym m.in. Elżbiety Cherezińskiej, które „przybliżają naszą wspólną, polsko-niemiecką historię z czasów piastowskich”. – Tak jak powiedziałem, to jest element budowania więzi pomiędzy społeczeństwami, to element budowania więzi między ludźmi. To niezwykle ważny element wzajemnego poznawania się i tego wszystkiego, co buduje dobre relacje między państwami – dodał.


Przyszłości UE niepodzielonej i wspólnej prędkości. Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Stoisko narodowe

W targach książki bierze udział niemal 800 wystawców z 32 krajów oraz ponad 1000 pisarzy. Impreza potrwa do niedzieli.

66 wydawców z Niemiec prezentuje się na stoisku narodowym. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów”.

Podczas targów odbędzie się wiele niemiecko-polskich wydarzeń i dyskusji. Na targi przybyło 11 autorów niemieckich reprezentujących wszystkie gatunki literackie m.in. beletrystykę, reportaż, książki dla dzieci, w tym noblistka Herta Mueller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, Alice Pantermueller i Daniela Kohl.


Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier 19 maja odwiedzi Polskę

źródło:

Zobacz więcej