Dochodzenie wobec Assange'a umorzone. „Aresztujemy go”

Brytyjska policja otoczyła ambasadę, w której przebywa Assange (fot. PAP/EPA/KERIM OKTEN)

Szwedzka prokuratura umorzyła w piątek trwające od siedmiu lat dochodzenie wobec Juliena Assange’a. Ambasada Ekwadoru w Londynie, w której przebywa założyciel Wikileaks, otoczona jest przez brytyjską policję, która zapowiada aresztowanie go, gdy opuści teren placówki dyplomatycznej.

BBC: decyzja ONZ korzystna dla Juliana Assange'a. „Został samowolnie zatrzymany”

Agenda ONZ pracująca nad sprawa Juliana Assange'a wydała korzystną dla niego decyzję. Jak stwierdzono, został „samowolnie zatrzymany" – informuje...

zobacz więcej

„Główna prokurator Marianne Ny zdecydowała dziś o umorzeniu wstępnego dochodzenia w sprawie domniemanego gwałtu, o jaki był podejrzany Julian Assange” – poinformowało w piątek biuro prokuratora.

Założyciel Wikileaks przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Schronił się tam, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie był podejrzany o popełnienie gwałtu na obywatelce tego kraju.

Placówka dyplomatyczna otoczona jest teraz przez brytyjską policję. Funkcjonariusze zapowiedzieli, że aresztują go, gdy opuści teren ambasady.

Policja działa na podstawie nakazu, który został wydany przez szwedzką prokuraturę w 2010 r. Assange od początku zaprzeczał podejrzeniom, jakoby dopuścił się gwałtu. Przekonywał, że jest pomawiany z powodów politycznych.

Obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami amerykańskimi.

źródło:

Zobacz więcej