Wiceszef MSZ o lokowaniu uchodźców w Polsce: ostatecznie odpowiemy w referendum

– Jeżeli ktoś próbuje Polskę stawiać pod murem w sprawie relokacji uchodźców, to ostateczną odpowiedzią będzie referendum – stwierdził w piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jego zdaniem referendum jest naturalnym sposobem wyrażania opinii w sprawach ważnych.

Premier Szydło: nie ma możliwości przyjmowania uchodźców

Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji...

zobacz więcej

W porannej rozmowie Radia Zet Szymański stwierdził, że przymuszanie Polski do przyjęcia uchodźców jest porażką Komisji Europejskiej. Nie wykluczył, że ostateczną odpowiedzią w tej sprawie będzie referendum.

– To jest oczywiste, że decyzja Komisji Europejskiej jest porażką. Nawet państwa członkowskie, które mówiły, że chcą uczestniczyć w tym projekcie, nie wykonują go. I te argumenty też podniesiemy w debacie politycznej – zapowiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Podkreślił, że poprzedni rząd Ewy Kopacz głosował za tą decyzją „pomijając solidarność regionalną z kosztami politycznymi”.

Na pytanie, czy Polskę mogą spotkać jakieś kary z powodu niezastosowania się do ustaleń dotyczących relokacji uchodźców, wiceminister ds. europejskich odpowiedział: – Nie ma mowy o żadnych karach. Zdaniem Szymańskiego jest możliwe, że spotkamy się z Komisją Europejską w sądzie. – Każde państwo członkowskie czasami spotyka się w sądzie z komisją i w tej sprawie jesteśmy na to gotowi – podkreślił Szymański.

Błaszczak: dla Polski relokacja uchodźców gorsza niż kary KE

Szef MSWiA zapewnił we wtorek w rozmowie z radiową Jedynką, że rząd nie jest za przyjmowaniem uchodźców. Potwierdził tym samym wtorkową zapowiedź...

zobacz więcej

„Problem referendum będzie stawał się aktualny”

Dopytany, co będzie, jeśli przegramy, odparł: „nie wiem, zobaczymy, jak będzie przebiegała cała procedura”.

Na pytanie, czy jest możliwe referendum ws. relokacji wiceminister powiedział, że referendum jest naturalnym sposobem wyrażania opinii w sprawach ważnych, „a ta sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy modelu zarządzania emigracją i uchodźcami”.

– Im dłużej będziemy odczuwali taką presję, że państwa mają się subordynować, bo są w UE, bo to jest zobowiązanie i nie ma dyskusji, tym bardziej problem referendum będzie stawał się aktualny – stwierdził Szymański. – Jeżeli ktoś próbuje Polskę, czy Polaków stawiać pod murem, to oczywiście, że ostateczną odpowiedzią jest referendum – dodał.

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Z kolei we wtorek Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca.

źródło:

Zobacz więcej