RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MEN szykuje rewolucje w zawodówkach i technikach

MEN zapowiada powstanie dwustoponiowych szkół zawodowych (fot.flickr/AustinCommunity)
MEN zapowiada powstanie dwustoponiowych szkół zawodowych (fot.flickr/AustinCommunity)

– W przedsiębiorstwach widzimy lukę pokoleniową – stwierdził podczas debaty zorganizowanej przez „Gazetę Polską” Sławomir Burmann, przedstawiciel Veolia Energia Łódź SA. W odpowiedzi na brak wykwalifikowanych pracowników resort edukacji przygotował zmiany dotyczące szkół zawodowych – czytamy w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Szefowa MEN: w ciągu trzech lat wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 15 proc.

Szczegóły podwyżek dla nauczycieli znajdą się w założeniach do ustawy budżetowej – zapowiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna...

zobacz więcej

Od września kandydatów do szkół zawodowych i techników czeka rewolucja. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce stworzyć dwustopniowe szkoły branżowe. Te I stopnia będą się kończyły egzaminem zawodowym na poziomie szkoły zasadniczej, a te II stopnia – egzaminem na poziomie technikum i maturą zawodową.

– Pozostaje jeszcze nawiązanie współpracy uczelni wyższych i szkół zawodowych z pracodawcami. Walczymy z utartymi stereotypami, że absolwenci szkół branżowych są niższą kastą. Po szkole zawodowej też można mieć dobry status zawodowy – oświadczyła Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, podczas wczorajszej debaty „Kształcenie zawodowe w energetyce a rynek pracy”.

Od przyszłego roku szkolnego ma się zmienić także liczba godzin poświęcona na praktyki.

– W szkole branżowej I stopnia zwiększymy liczbę wszystkich zajęć do 90 godzin. Praktyki będą stanowiły co najmniej 60 procent. Uczniowie będą więc zdobywali doświadczenie u pracodawcy przez około dwa-trzy dni w tygodniu. Ponadto chcemy wprowadzić doradztwo zawodowe – powiedziała „Codziennej” Jadwiga Parada, dyrektor departamentu kształcenie zawodowego i ustawicznego w MEN.

źródło:
Zobacz więcej