Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Niemal połowa chce inwestować

Optymizm w sektorze MŚP to efekt dobrego stanu gospodarki (fot. Pixabay)

Poprawia się kondycja małych i średnich przedsiębiorstw. Niemal 41 proc. przedstawicieli tego sektora uważa, że będzie więcej inwestować, zaś ponad jedna czwarta spodziewa się wzrostu sprzedaży – pisze „Rzeczpospolita”.

PKB rośnie zaskakująco szybko. Dobre prognozy

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek wzrostu gospodarczego w Polsce. Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2017 roku wzrósł o 4 proc....

zobacz więcej

Optymizm przedsiębiorców znalazł odzwierciedlenie w kwartalnym badaniu „Barometr EFL”, przeprowadzonym w maju przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). Na dobre perspektywy wskazały zwłaszcza firmy zajmujące się produkcją, gorzej oceniały je firmy handlowe.

Prezes Funduszu Radosław Kuczyński przekonuje, że korzystne dane makroekonomiczne i bardzo dobre wyniki firm leasingowych niosą dobre prognozy na kolejne miesiące.

Dalsze ożywienie

– Spodziewamy się ożywienia polskiej gospodarki w dalszej części tego roku. Głównymi determinantami będą rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału – tłumaczy.

O poprawiającej się sytuacji sektora MŚP mówił również kwietniowy raport Instytutu Keralla Research, który od 8 lat bada co kwartał nastroje i decyzje zakupowe małych i średnich przedsiębiorstw. W drugim kwartale firmy inwestują w nowe maszyny, oprogramowanie, a także w rozbudowę flot samochodów.

– Pozytywnych zmian w kondycji własnego przedsiębiorstwa spodziewa się niemal 40 proc. badanych, a co czwarty prognozuje także poprawę sytuacji ekonomicznej kraju – informowała Izabella Młynarczyk z Keralla Research.

źródło:
Zobacz więcej