Międzynarodowe święto książki w Warszawie. Znakomici goście, wśród nich noblistka

Ósme Warszawskie Targi Książki (fot. PAP/Marcin Obara)

Niemal 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 pisarzy, którzy wezmą udział w około 1500 spotkań z czytelnikami i paneli dyskusyjnych. W czwartek rozpoczęły się ósme Warszawskie Targi Książki. odbywają się na Stadionie PGE Narodowym. Potrwają cztery dni, do niedzieli 21 maja.

Książki mają swoje święto. Nie bądź statystycznym Polakiem, czytaj!

Niedziela to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Coroczne święto wszystkich wydawców, pisarzy i czytelników zostało ustalone przez UNESCO w...

zobacz więcej

Gościem honorowym targów są wydawcy z Niemiec. 66 wydawców prezentuje się na stoisku narodowym o powierzchni 220 metrów kw. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów”. Na targi przyjedzie 11 autorów niemieckich reprezentujących wszystkie gatunki literackie m.in. beletrystykę, reportaż, książki dla dzieci, w tym noblistka Herta Mueller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, Alice Pantermueller i Daniela Kohl.

Wizyta noblistki

– Do dziś dnia czuję się uchodźcą – powiedziała literacka noblistka z 2009 r. Herta Mueller na czwartkowym spotkaniu w Warszawie. Dla pisarki wywodzącej się z mniejszości niemieckiej w Rumunii, wyjazd do Niemiec był wyrwaniem się z więzienia dyktatury Ceausescu.

Herta Mueller mówiła w czwartek, że jej życie naznaczyły dwa totalitaryzmy – nazistowski i komunistyczny. Przyszła na świat w 1953 r. w Nitzkydorf w Rumunii, w rodzinie rumuńskich Szwabów. Był to czas, gdy mniejszość niemiecka w Rumunii czuła się podwójnie zagrożona: konsekwencjami przegranej u boku Hitlera wojny i szykanami komunistycznego państwa. Mueller wychowywała się w atmosferze lęku przed represjami komunistów. Jej matka w 1945 r. została deportowana do obozu pracy na Ukrainie, gdzie spędziła pięć lat. Ojciec Mueller wspominał służbę w SS jako najwspanialszą przygodę swego życia, a kiedy się upijał ku przerażeniu córki zwykł śpiewać nazistowskie pieśni. Po raz pierwszy na targach pojawiło się duże stoisko narodowe Chin. Swoją ofertę prezentują też wydawcy z takich krajów jak Argentyna, Australia, Białoruś, Indie, Japonia, Korea, Kostaryka, Peru.

Gość imprezy jest ponad 1000 pisarzy, wśród Polaków to m.in. Hanna Krall, Józef Hen, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Karol Modzelewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Filip Springer, Katarzyna Bonda, Graham Masterton oraz Bohdan Butenko, Maciej Wojtyszko, Joanna Olech, Ewa Chotomska.

Każdego dnia walczy o zdrowie. Teraz czyta Biblię

Krzysztof Globisz, który w lipcu 2014 roku doznał udaru, dzielnie walczy ze skutkami choroby i powoli wraca do aktywnego, aktorskiego życia....

zobacz więcej

Nagrody literackie – nominacje

Podczas Targów ogłoszono nominacje do literackich nagród Gdynia i Nike. Siedem tomów wierszy, pięć powieści, cztery tomy reportaży i cztery książki eseistyczne zostały w tym roku nominowane do Literackiej Nagrody Nike – ogłoszono w czwartek na Warszawskich Targach Książki. Laureata Nike poznamy 1 października. W tym roku wśród nominowanych książek najwięcej jest tomików poetyckich. O Nike ubiegają się: „Danke” Dominiki Dymińskiej, „Mów” Sławomira Elsnera, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Ucieczki” Urszuli Kozioł, „Skok w dal” Jerzego Kronholda, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Nie dam siebie w żadnej postaci” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
Pięć nominowanych powieści to: „Krivoklat” Jacka Dehnela, „Serce” Radka Franczaka, „Sztuczki” Joanny Lech, „Ślady” Jakuba Małeckiego i „Las nie uprzedza” Krzysztof Środa.

Wśród nominowanych reportaży są: „Wykluczeni” Artura Domosławskiego, „Skucha” Jacka Hugo-Badera, „Żeby nie było śladów” Cezary Łazarewicz, „Niemiec” Włodzimierza Nowaka.

Nominowane eseje to: „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „Stary gmach” Piotra Matywieckiego, „Między Placem Bohaterów a Rechnitz” Moniki Muskały, „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman.

W kategorii prozatorskiej o nagrodę Gdynia ubiegają się książki: „Ma być czysto” Anny Cieplak, „Pieczeń dla Amfy” Salci Hałas, „Sztuczki” Joanny Lech, „Las nie uprzedza”, „Król” Szczepana Twardocha.

Nominowane tomiki poetyckie to: „Wątpia” Anny Adamowicz, „cargo, fracht” Cezarego Domarusa, „Stacja wieży ciśnień” Dawida Mateusza (Biuro Literackie), „Schrony” Michała Sobola oraz „Ściszone nagle życie” Dariusza Suski.

W kategorii eseju nominowano książki: „Tańce polskie. Suita historycznoliteracka” Andrzeja Kotlińskiego, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora” Łukasza Musiała, „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały oraz „Koło miejsca/Elementarz” Krzysztofa Siwczyka.

źródło:

Zobacz więcej