Ojciec Maksymilian Kolbe bohaterem filmu „Dwie korony”. Premiera w Cannes

Adam Woronowicz jako ojciec Maksymilian Kolbe (fot. materiały prasowe)

W Cannes odbyła się światowa premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu fabularyzowanego „Dwie Korony” w reż. Michała Kondrata. Film przedstawia życie o. Maksymiliana Kolbe od dzieciństwa aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Filmowe święto w Cannes. O Złotą Palmę będzie walczył młody Polak

W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie...

zobacz więcej

Zdjęcia realizowano w Polsce, Japonii i we Włoszech. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Artur Barciś, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni.

W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, m.in. Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie.

- To kolejna po „Bodo” kinowa produkcja z udziałem Telewizji Polskiej. Dystrybucja „Dwóch koron” jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem. Piękna historia o heroizmie o. Kolbego z pewnością zainteresuje widzów nie tylko w Polsce, ale i na świecie – powiedział Maciej Stanecki, członek zarządu Telewizji Polskiej. TVP, która jest koproducentem i oferentem filmu na zagranicę liczy, że po festiwalu zainteresowanie jego zakupem wzrośnie. Pozostałymi koproducentami są: Narodowy Instytut Audiowizualny i Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe.

W pokazie filmu w Cannes wziął udział reżyser i producent „Dwóch koron” – Michał Kondrat.

Telewizja Polska jest podczas filmowego festiwalu w Cannes w Polskim Pawilonie wraz z Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej i Film Commission Poland.

źródło:
Zobacz więcej