RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zajmą się przymusową relokacją. Unijna narada dotycząca prawa azylowego

Za przymusowym podziałem były kraje Europy Zachodniej, zaprotestowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej (fot. Jeff J Mitchell / Staff/Getty Images)
Za przymusowym podziałem były kraje Europy Zachodniej, zaprotestowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej (fot. Jeff J Mitchell / Staff/Getty Images)

W Brukseli dziś kolejna unijna narada poświęcona pracom nad nowym prawem azylowym. Dyskutują o tym ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów. Polska – jak powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak – podtrzymała swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców. Nie zgodziła się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym przyjmowaniu uchodźców.

Rzymkowski: Trzymanie siłą uchodźców w Polsce? To łamanie praw człowieka

– Uchodźcy od razu uciekną do Niemiec, do Francji, tam gdzie jest wysoki socjal – przekonywał na antenie TVP Info Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15. –...

zobacz więcej

Reforma unijnego prawa azylowego zakłada między innymi automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców między kraje Unii. Komisja Europejska, która przygotowała projekt zmian, zaproponowała wysokie kary za odmowę przyjmowania uciekinierów – 250 tys. euro za jedną nieprzyjętą osobę.

Za przymusowym podziałem były kraje Europy Zachodniej, zaprotestowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Malta, kierująca pracami Unii, chciała doprowadzić do porozumienia do końca czerwca, ale coraz więcej dyplomatów mówi, że z powodu tak dużych różnic zdań jest to niemożliwe. Wcześniej nie udało się to także Słowacji, która w grudniu ubiegłego roku zakończyła półroczne przewodnictwo w Unii.

Jest decyzja w sprawie kwot uchodźców. Tylko cztery państwa przeciwko

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zawarli porozumienie w sprawie podzielenia 120 tys. uchodźców między poszczególne państwa Wspólnoty....

zobacz więcej

„UE powinna odsyłać imigrantów do ojczyzny”

Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców. Nie zgadza się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym przyjmowaniu uchodźców.

– Unia Europejska powinna odsyłać imigrantów do ojczyzny – powiedział w czwartek Mariusz Błaszczak, który przebywa w Brukseli na szczycie ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej z 28 krajów. – Nie zgodzę się na to, aby w jakikolwiek sposób narażać bezpieczeństwo Polski i Polaków – dodał.

„Zaproszenie migrantów”


Zdaniem ministra decyzja Unii o obowiązkowym podziale uchodźców była błędna, bo jest to „zaproszenie migrantów z Afryki i Azji do Europy”. W jego opinii Unia powinna korzystać z przykładu Australii, która odsyła nielegalnych imigrantów. Błaszczak zaznaczył, że stanowisko rządu jest inne niż poprzedniego gabinetu, PO-PSL.

We wtorek Komisja Europejska ponownie zagroziła Polsce i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. Chodzi o uciekinierów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. W odpowiedzi premier Beata Szydło oświadczyła, że nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy, a nasz kraj nie zgodzi się na narzucanie przymusowych kwot migrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej