Gdańsk gra Paryż w bollywoodzkim filmie. Wielka produkcja z gwiazdami

Kadr z wielkiego bollywoodzkiego przeboju „Czasem słońce, czasem deszcz”

We wtorek rozpoczęło się w Gdańsku kręcenie zdjęć do nowej produkcji Bollywood. Film ma opowiadać o lekarzu, który poświęca się pracy z najbiedniejszymi i zdobywa światową sławę. Gdańskie plenery zachwyciły filmowców. Nasze nadmorskie miasto zagra… Paryż. To nic dziwnego, całkiem niedawno Kraków zagrał w indyjskim filmie Wiedeń.

Erika Karkuszewska: Aktorstwa w ogóle nie brałam pod uwagę

Początkowo swoje plany ukrywałam przed wszystkimi. W rodzinie jestem uważana za kujonkę, więc nawet nie myślałam o tym, co by się stało, gdyby...

zobacz więcej

Ujęcia do filmu powstaną w najpiękniejszych punktach miasta: na lotnisku, w ECS, na stadionie PGE, na ul Długiej czy w Zbrojowni. Jak mówi przedstawiciel polskiego współproducenta filmu firmy „Muchas Gracias” to największa, jak do tej pory, realizowana w Polsce produkcja Bollywood. Jej roboczy tytuł to „#Vijay 61”.

Główną rolę gra Vijay, czyli Joseph Vijay Chandrasekhar, indyjski gwiazdor. Wcieli się w trzy postaci – lekarza oraz jego dwóch synów.

Autorem muzyki jest Allah Rakha Rahman, który w 2009 r. zdobył dwie statuetki Oscara – za muzykę i piosenkę do filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”. W Indiach jest wielką gwiazdą, jego koncerty cieszą się ogromną popularnością. Skomponował wiele przebojowych piosenek do bollywoodzkich filmów.

Hindusi lubią polskie miasta

W Krakowie kręcono kilka indyjskich filmów m.in. „One Love”, „Aazaan" i „Bangistan”. Indyjscy filmowcy chętnie zaglądają też do Wrocławia.

W 2014 r. ogromny sukces odniósł film „Kick” z Salmanem Khanem – jednym z najpopularniejszych gwiazdorów Bollywood. Część zdjęć nakręcono w Warszawie. Film zarobił prawie 62 mln dolarów i przez wiele miesięcy zajmował drugie miejsce na liście najbardziej kasowych filmów w historii indyjskiego kina.

Zdjęcia do filmu „24” kręcono w Krakowie, Zborówku, Zakopanem, Łebie, Jedlinie Zdroju, Wałbrzychu, Bułowicach oraz Nowym Brzesku.

Bollywood nad Wisłą

zobacz więcej

Anna Kalata i Bollywood

Przed laty media zelektryzowała spektakularna metamorfoza byłej posłanki Samoobrony i minister pracy Anny Kalaty. Pojechała do Indii i wróciła stamtąd odmieniona, lżejsza o 38 kg.

Kalata opowiadała, że w 2010 r. zagrała w hollywoodzkim filmie pt. „Cztery spotkania”. Na planie filmowym spędziła dwa dni i wcieliła się w matkę amerykańskiego nastolatka, który zakochuje się w dziewczynie z Indii.Polacy w Indiach

„Dawno temu też zagrałam w produkcji Bollywood. Dostałam rolę pięknej Heleny. I mogę powiedzieć, że w Indiach nie zawsze kierują się umiejętnościami. Jeśli ktoś im wpadnie w oko, to od razu proponują pracę” – opowiadała w jednym z wywiadów Beata Tyszkiewicz.

W hollywoodzkim filmie zagrali także m.in. Tomasz Karolak, Janusz Chabior i Cezary Pazura. Film nosił tytuł „Bangistan” i był thrillerem.Teraz karierę w Bollywood robią polskie aktorki Natalia Janoszek i Erika Karkuszewska.

Reżyserzy w Indiach bardzo chętnie zatrudniają przybyszów z Europy i USA. Występują zwykle jako statyści lub grają małe rólki obcokrajowców. Kandydatów na aktorów wyławiają często z tłumu turystów.

Bywa, że emeryci przenoszą się do Indii, by grać w bollywoodzkich filmach. W 2007 r. powstał dokument pt. „Pociąg do Bollywood” opowiadający o małżeństwie Danuty i Andrzeja Gliwiczów ze wsi Skolanowska Wola w Kieleckiem. Na emeryturze odkryli nową pasję. Co roku podróżowali do Indii i pracowali na planie kręconych z rozmachem produkcji.

Bollywood nad Wisłą

zobacz więcej

Potęga Bollywood

Bollywood to największe centrum indyjskiej produkcji filmowej znajdujące się w Bombaju. Powstają tam filmy w hindi. Termin pochodzi od zbitki wyrazów Hollywood i Bombaj i pojawił się w latach siedemdziesiątych. Mianem bollywodzkich produkcji określane są już teraz także filmy, które powstają poza Bombajem w językach tamilskim lub urdu.

Wielką popularnością cieszą się w Indiach długie wielogatunkowe filmy, z baśniową fabułą, choć są w nich elementy np. thrillera czy kryminału, z muzyką, piosenkami i scenami tanecznymi. To tzw. masala movies.

W Polsce mogliśmy oglądać m.in. „Czasem słońce, czasem deszcz”. Film pt. „Lagaan. Dawno temu w Indiach” z gwiazdorem Aamirem Khanem w roli głównej, był nominowany do Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wielkie bollywoodzkie gwiazdy to m.in. Shahrukh Khan, Madhuri Dixit, Aishwarya Rai, Ranbir Kapoor, Ranveer Singh, Varun Dhawan, Sidharth Malhotra.

źródło:
Zobacz więcej