Rosja stawia Polsce zaporowe warunki ws. nieruchomości dyplomatycznych

Ambsada Rosji w Polsce znajduje się w samym centrum stolicy (fot.arch.PAP/Leszek Szymański)

Planowane są polsko-rosyjskie rozmowy o nieruchomościach dyplomatycznych. Jak ustaliło RMF FM, strona rosyjska zgodziła się na konsultacje eksperckie z Polakami w tej sprawie. Chodzi o nieruchomości i budynki użytkowane w Rosji przez polskie placówki dyplomatyczne oraz o budynki, z których korzysta w Polsce Federacja Rosyjska.

Wiceszef MSZ: chcemy usunąć z ministerstwa funkcjonariuszy SB

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach w polskich sądach zapadły wyroki nakazujące Rosji zwrot lub zapłatę wielu milionów za korzystanie z budynków bez umowy. Rozmowy mają rozpocząć się z końcem czerwca.

Z informacji RMF FM wynika, że strona rosyjska stawia zaporowe warunki. Moskwa uważa, że nowa umowa powinna jedynie przenieść na Federację Rosyjską wszystkie posiadane nieruchomości w Polsce bez wzajemności.

Rosja użytkuje w Polsce kilkanaście nieruchomości, m.in. w Warszawie. Część obiektów ma uregulowany stan prawny – są albo własnością Federacji Rosyjskiej, albo Rosja korzysta z nich na podstawie ważnych umów. Część nieruchomości strona rosyjska użytkuje bez ważnych – według polskiej strony – umów. Za te nieruchomości od jakiegoś czasu magistraty w Warszawie, a także w Gdańsku, naliczają opłaty i wzywają stronę rosyjską do ich uregulowania.

źródło:
Zobacz więcej