RAPORT

Wojna na Ukrainie

Burzliwa historia pewnego obrazu. Picasso sprzedany za fortunę

Obraz osiągnął cenę 45 mln dolarów (fot. yt/Christie's)
Obraz osiągnął cenę 45 mln dolarów (fot. yt/Christie's)

Słynny obraz Picassa „Siedząca kobieta w niebieskiej sukni” został sprzedany na aukcji Christie's za 45 milionów dolarów. Portret kochanki hiszpańskiego artysty, Dory Maar, jest nierozerwalnie związany burzliwą historią Europy.

Picasso najdroższy na świecie. 179,4 mln dolarów za „Kobiety z Algieru”

Obraz olejny Pabla Picassa „Kobiety z Algieru” został sprzedany na aukcji w domu Christie's w Nowym Jorku za rekordowe 179,4 mln dol. To najwyższa...

zobacz więcej

Portret powstał w 1939 roku, rok później został skonfiskowany przez nazistów. Zabrali je Paulowi Rosenbergowi, francuskiemu handlarzowi sztuką pochodzenia żydowskiego. W tym momencie obraz mógłby zniknąć na zawsze, gdyby naziści nie postanowili przetransportować go do Niemiec.

W 1944 roku pociąg, w którym znajdowały się 63 obrazy hiszpańskiego artysty został przechwycony przez francuski ruch oporu. Znaczącą rolę w tej akcji odgrywał Alexandre Rosenberg, syn handlarza sztuką, któremu naziści skonfiskowali obraz. Po inwazji na Francję w 1940 roku Alexandre wstąpił do ruchu oporu i to on dowodził dziewięcioosobową grupą, którzy zatrzymali pociąg.

Niezwykła historia obrazu została przeniesiona na srebrny ekran w 1964 roku. Na jej podstawie powstał hollywoodzki film „Pociąg” z Burtem Lancasterem oraz Jeanne Moreau w rolach głównych.

Obraz został sprzedany za 45 milionów dolarów. I to nie najwyższa cena, jaką uzyskał obraz Picassa. W 2015 roku jego „Kobiety z Algieru” sprzedano za 179 milionów dolarów. To był absolutny rekord. W 2004 r. obraz „Chłopiec z fajką” poszedł za 104 miliony dolarów. W ubiegłym roku „Kobietę z Asyżu” – jedno z pierwszych dzieł kubistycznych Picassa, sprzedano za 63,4 miliona dolarów. „Siedząca kobieta w niebieskiej sukni” wystawiana była na aukcji już w 2011 roku. Wtedy obraz osiągnął cenę 26 milionów dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej