Premier Szydło: nie ma możliwości przyjmowania uchodźców

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/MIGUEL PAQUET)

Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. Premier Beata Szydło zapowiada, że mimo to nie ustąpi. – Nie ma zgody polskiego rządu, by przymusowo zostały narzucone kwoty uchodźców – podkreśliła.

Skarga w sprawie uchodźców przed unijnym trybunałem

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu odbędzie się dziś rozprawa dotycząca skargi na przymusowe przyjmowanie uchodźców. Chodzi o...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej Szydło wyjaśniła, że „nie ma możliwości przyjmowania uchodźców”. – Takie jest stanowisko rządu – zaznaczyła.

Wcześniej Komisja Europejska zagroziła sankcjami, jeżeli między innymi nasz kraj nie przystąpi do relokacji uchodźców.

Naruszenie zobowiązań?

„Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności” – podała KE.

Komisja wezwała Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji. Zagroziła też rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej.

Premier Szydło dowodziła, że nasz kraj angażuje się w pomoc humanitarną dla uchodźców. – Udzielamy pomocy zarówno dotyczącej leczenia osób poszkodowanych, jak i odbudowy domów. To są konkretne projekty i wymierna pomoc. Włączamy się w te wszystkie akcje, które prowadzi Unia – przekonywała.

– Poprzedni rząd zgodził się na to, by przyjmować do Polski uchodźców – stwierdziła szefowa rządu, która przypomniała, że PO wciąż zmienia zdanie w sprawie imigrantów. – Platforma cały czas nas oszukuje. Jaki będzie końcowy efekt? Oni będą bezwzględnie popierali politykę narzucaną przez Unię Europejską – uznała.

– My mówimy bardzo jasno: nie ma zgody rządu polskiego, aby przymusowo narzucać kwoty uchodźców – podkreśliła Szydło. Wskazała, że stanowisko naszego kraju jest uznawane przez coraz więcej państw Wspólnoty. – Trzeba pomagać. Robimy to. Pomoc humanitarna jest naszym obowiązkiem – przyznała.
teraz odtwarzane
Premier Szydło: nie ma możliwości przyjmowania uchodźców

źródło:
Zobacz więcej