Była rajską wyspą. Teraz to „zsyp świata”

W oceanach pływa aż 170 milionów ton śmieci (fot. yt/ IMAS - Institute for Marine and Antarctic Studies )

Wyspa Henderson to malutki skrawek lądu na Pacyfiku. Uważano ją za raj na Ziemi, ale teraz ma gigantyczny problem ze śmieciami. To „zasługa” silnych prądów morskich, które przygnały tu tony plastiku i nadały koralowej wysepce „bardziej cywilizowane oblicze”. Henderson wygląda teraz jak „zsyp świata”.

Raport przed forum w Davos: w 2050 roku w oceanach więcej plastiku niż ryb

Plastik jest wykorzystywany na tak masową skalę, że w 2050 roku w oceanach będzie pod względem wagi więcej plastikowych odpadów niż ryb –...

zobacz więcej

Szacuje się, że obecnie w oceanach pływa aż 170 milionów ton śmieci, które wyrządzają wielkie szkody środowisku. Wyspa Henderson, która leży na środku Oceanu Spokojnego, jest tego drastycznym przykładem. Widać tam dokładnie, jak człowiek dewastuje ekosystem planety.

Według raportu fundacji Ellen MacArthur i firmy McKinsey plastik jest wykorzystywany na tak masową skalę, że w 2050 roku w oceanach będzie – pod względem wagi – więcej plastikowych odpadów niż ryb.

Rajskie ptaki i tony śmieci

Wysepka Henderson jest maleńka. Jej powierzchnia liczy 37,3 km² – czyli tyle, ile warszawski Wilanów. Za względu na unikatową faunę wyspa została wpisana na listę UNESCO i uznana za rezerwat rzadkich ptaków. Niestety miejsce to ma też swoją mroczną stronę. Podczas spaceru po wyspie trzeba slalomem wymijać piętrzące się góry śmieci.

Według ekspertów znajduje się tam ponad 37 mln sztuk plastiku! Łącznie 17 ton. Dosłownie wszystko, co tylko można sobie wyobrazić – szczoteczki do zębów, zapalniczki, maszynki do golenia. Wielu zanieczyszczeń nie widać jednak na pierwszy rzut oka, bo ukryte są tuż pod powierzchnią piasku.

Odpadki, które przygnały prądy morskie, to niechciany „prezent” od mieszkańców Ameryki Południowej oraz załóg statków.

Raport przed forum w Davos: w 2050 roku w oceanach więcej plastiku niż ryb

Plastik jest wykorzystywany na tak masową skalę, że w 2050 roku w oceanach będzie pod względem wagi więcej plastikowych odpadów niż ryb –...

zobacz więcej

14 proc. plastikowych opakowań jest odzyskiwanych

Niestety plastik stają się niechcianym elementem diety dla mieszkających na Henderson ptaków i innych zwierząt, co nie raz prowadzi do ich przedwczesnej śmierci bądź przewlekłych chorób. – Kraby lądowe robią swoje domy w butelkach, pojemnikach i słoikach – powiedziała Jennifer Lavers z Uniwersytetu w Tasmanii. – Początkowo wygląda trochę słodko, ale tak nie jest. Tworzywa sztuczne są stare, ostre, kruche i toksyczne – dodała.

Tylko 14 proc. plastikowych opakowań jest odzyskiwanych; w przypadku innych materiałów wskaźnik recyklingu jest znacznie wyższy – odzyskuje się 58 proc. papieru i do 90 proc. materiałów żelaznych i stalowych – zwrócono uwagę.

Ze względu na wysoką funkcjonalność i bardzo niskie koszty produkcji plastik stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów na świecie. Jego wykorzystanie wzrosło 20-krotnie w ciągu minionych 50 lat i oczekuje się, że ma się jeszcze podwoić w ciągu kolejnych 20 lat.

źródło:
Zobacz więcej