RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński: dwukadencyjność „nie wejdzie w trakcie tych wyborów”

PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, nie wejdzie ona jednak w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi – powiedział w poniedziałek prezes partii Jarosław Kaczyński. Opozycja jest zadowolona z tej zapowiedzi.

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych to niektóre ze zmian w ordynacji...

zobacz więcej

– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) – mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta – doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.


„Oczyścimy samorządy”

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje, jednak każda z nich sprowadza się do tego, że wprowadzenie dwukadencyjności „nie wejdzie w trakcie tych wyborów”. Podkreślił, że PiS nie chce, by „niektórzy mieli wrażenie”, że łamane są „pewne reguły prawa”.

– Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe – oświadczył. Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy – jak ocenił – „wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą”.

Kaczyński: wybory samorządowe są szczególnie ważne, potrzebne zmiany

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę, że zmiana w samorządowej ordynacji wyborczej dot. kadencyjności wójtów burmistrzów i...

zobacz więcej

Trwają przygotowania do kampanii

– Nie rezygnujemy z tej wielkiej zmiany w trakcie tych wyborów samorządowych i to będzie nasze hasło, ale nie czynimy z tego czegoś, co jest przepisem prawnym, co powoduje pewnego rodzaju automatyzmy. Ale reguła, że mają być dwie kadencje zostanie z całą pewnością zachowana. Tyle tylko, że wejdzie w życie dopiero po jakimś czasie – zapowiedział Kaczyński.


Szef PiS poinformował też, że w poniedziałek odbyło się spotkanie z szefami regionów oraz pełnomocnikami wojewódzkimi, okręgowymi i obwodowymi z całego kraju poświęcone przygotowaniom partii do wyborów samorządowych. Ta pierwsza odprawa – mówił Kaczyński – miała z „jednej strony doprowadzić do dalszej mobilizacji, ale z drugiej strony była też już przeglądowa”.

– Mogę powiedzieć, że stan na dziś jest dobry, tzn. założenia są realizowane – poza trzema obwodami – w skali całego kraju wszędzie ci pełnomocnicy obwodowi zostali powołani, wszędzie zostały powołane zespoły merytoryczne, które przygotowują wybory, wszędzie odbywają się spotkania, objazdy – powiatów i gmin – mówił. – Krótko mówiąc, cały ten mechanizm ruszył – dodał Kaczyński.

Rulewski o dwukadencyjności: Kaczyński chce wprowadzić kataster, bo nie ma pieniędzy na 500+

– To jest skok na miasta, które są odbiorcami wieluset miliardów euro. Kaczyński, w oparciu o nowo wybranych prezydentów miast, chce wprowadzić...

zobacz więcej

Opozycja się cieszy

Opozycja jest zadowolona z zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dwukadencyjności w samorządach. Jak powiedział rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, prezes Kaczyński wziął pod uwagę głosy obywateli niechętne proponowanym zmianom. – To cieszy – ocenił polityk Platformy.

Grabiec dodał, że obywatele sami chcą decydować, na kogo zagłosują w wyborach samorządowych. Powiedział też, że są również wątpliwości konstytucyjne w sprawie dwukadencyjności. Wyjaśnił, że ograniczenie kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch wymagałoby zmiany konstytucji.

Paweł Rabiej z zarządu Nowoczesnej przypomniał, że dwukadencyjność jest zapisana w programie wyborczym jego partii. Polityk wyjaśnił, że dotyczy ona przede wszystkim posłów i senatorów, ale też samorządów. Dodał, że Nowoczesna postuluje też wydłużenie kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do 5 lat.

teraz odtwarzane
Opozycja o dwukadencyjności w samorządach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej