RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rosja pompuje pieniądze w separatystyczne republiki. Tajemnicze firmy kontrolują przemysł

Gospodarka DRL jest zarządzana przez firmę kontrolowaną przez Moskwę (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)
Gospodarka DRL jest zarządzana przez firmę kontrolowaną przez Moskwę (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)

Separatystyczne republiki na wschodzie Ukrainy są zasilane pieniędzmi płynącymi z Rosji. Moskwie zależy na tym, żeby te quasi-państwa normalnie funkcjonowały, ale musi ukrywać interwencje. Służą temu firmy zarejestrowane w innych regionach.

Pomór wśród liderów separatystów w Donbasie. Kostucha zabrała kolejną szychę

Prorosyjski separatyzm zdaje się być śmiertelną chorobą. Zmarł kolejny prominent Donieckiej Republiki Ludowej. Władimir Makowicz wsławił się tym,...

zobacz więcej

W kwietniu przywódca Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko wydał dekret, w którym zlecił administrowanie przemysłem na podległym sobie terenie firmie Vneshtorgservis.

Przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Osetii Południowej, czyli separatystycznej republice leżącej na terenie Gruzji. Jest ona całkowicie zależna od Rosji pod względem gospodarczym i – podobnie jak również nieuznawane Naddniestrze – służy rosyjskiej mafii i służbom specjalnym do załatwiania nie do końca uczciwych przedsięwzięć.

Nowe kadry

Vneshtorgservis zarządza największymi firmami w Doniecku, między innymi zakładem metalurgicznym, koksownią i zakładem produkującym rury. Firma usunęła starą kadrę menedżerską i wprowadziła swoich ludzi.

Portal Wschodnik.pl zwraca uwagę, że oficjalnie nie wiadomo kto kieruje przedsiębiorstwami. Przewija się jedynie nazwisko Władymira Paszkowa, który do roku 2014 był wicegubernatorem Irkucka na Syberii. Wcześniej był związany z firmą PR-ową obsługującą sieć stacji paliw rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft.

Poroszenko: Rosja potwierdziła, że okupuje Donbas

– Uznanie przez Moskwę paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie jest dowodem rosyjskiej okupacji tego regionu Ukrainy – ocenił prezydent...

zobacz więcej

Paszkow działał również w projekcie zajmującym się organizacją pomocy humanitarnej, który w zdaniem Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa był przykrywką do finansowania prorosyjskich separatystów w Ługańsku.

Zaległości

Istnieje prawdopodobieństwo, że pieniądze z Vneshtorgservisu popłynęły szerokim strumieniem. Aleksiej Granowski, minister przemysłu i handlu DRL, ogłosił bowiem, że rząd kończy wypłacanie zaległych wynagrodzeń dla pracowników głównego kombinatu w Ługańsku.

Granowski zapewnił, że wznowiono produkcję w zakładach metalurgicznych, które w tym roku mają wyprodukować 1,5 mln to surówki. Jedna trzecia ma trafić na eksport, sęk w tym, że poza Rosją nikt nie jest zainteresowany kupowaniem jej od separatystycznej republiki i uwierzytelnianiem jej przywódców.

Sterowanie gospodarkami DRL i ŁRL przez podległe Kremlowi rządy separatystów najpewniej nie przynosiło spodziewanych skutków przez ostatnie trzy lata, stąd konieczność wprowadzenia zewnętrznej firmy Vneshtorgservis. Można to też tłumaczyć faktem prowadzenia rabunkowej gospodarki na terenach podbitych na rozkaz Moskwy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej