RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Już 200 tysięcy ofiar cyberataku, a to nie koniec. Polskie służby uspokajają

Europol poinformował, że piątkowy atak hakerski dotknął 200 tysięcy ofiar w 150 krajach. Zdaniem agencji był to atak bez precedensu. Polskie służby zapewniają, że atak ominął Polskę.

Cyberatak paraliżuje służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii

Co najmniej 40 przychodni i szpitali w Wielkiej Brytanii zostało sparaliżowanych w wyniku cyberataku. Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że...

zobacz więcej

Szef Europolu Rob Wainwright oświadczył, że rzeczywista skala szkód wyrządzona przez oprogramowanie, które szyfrowało zawartość zainfekowanych komputerów, nie jest jeszcze znana. Ponieważ rozprzestrzeniało się w formie wirusa, niektórzy użytkownicy komputerów mogą się przekonać, że padli jego ofiarą, dopiero, kiedy w poniedziałek wrócą do pracy.

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju zapewniają, że atak ominął Polskę. Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Stanisław Żaryn powiedział, że zarówno ABW, jak i jednostki podległe Ministerstwu Cyfryzacji stale monitorują zagrożenie.

Według analiz ABW za atakami stoi grupa hakerska, która wykorzystywała luki w komputerowym oprogramowaniu.

Microsoft wypuścił aktualizację dla starych systemów Widnows. Ma ona zabezpieczyć komputery przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Oprogramowanie było rozsyłane poprzez zainfekowane załączniki w wiadomościach poczty elektronicznej.

źródło:
Zobacz więcej