RAPORT

Wojna na Ukrainie

Obchody Dnia Ponarskiego. Niemcy zamordowali tam dziesiątki tysięcy osób

Egzekucja w Ponarach, lipiec 1941 r. (fot. wikipedia.org)
Egzekucja w Ponarach, lipiec 1941 r. (fot. wikipedia.org)

W Warszawie odbywają się dziś uroczystości z okazji Dnia Ponarskiego, organizowane przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. W południe, w kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu, została odprawiona msza święta w intencji ofiar zbrodni ponarskiej. Uroczystości przed Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się po godz. 14.

„Polskie obozy koncentracyjne”. „Powinny się tym zająć służby”

– To jest prowokacja wymierzona w prawo wprowadzające kary za stosowanie określeń „polskie obozy koncentracyjne” albo „polskie obozy śmierci”. To...

zobacz więcej

Prawda o zbrodni w Ponarach pod Wilnem przez wiele lat pozostawała nieznana. W czasie drugiej wojny światowej, w latach 1941-1944, tutejszy las był miejscem masowych mordów, których dopuszczały się oddziały SS, policji niemieckiej i współpracującej z nią policji litewskiej.

W Ponarach zginęło około stu tysięcy osób, w tym od 56 do 70 tysięcy Żydów, 20 tysięcy Polaków - inteligencja wileńska i żołnierze Armii Krajowej, a także Białorusini, Cyganie, Tatarzy, Rosjanie. Zamordowano też kilkudziesięciu Litwinów-komunistów i członków niekomunistycznego litewskiego ruchu oporu. Ofiary były rozstrzeliwane i grzebane w dołach, wykonanych pod zbiorniki na paliwo, dla mającego powstać w pobliżu sowieckiego lotniska.

„Przeprosiny nader dyskretne”. Internauci oburzeni na ZDF

W internecie prowadzona jest akcja publikowania komentarzy i grafik z napisami o „niemieckich obozach śmierci” na stronach portali...

zobacz więcej

Wśród ofiar znaleźli się: adwokat i poseł na Sejm Wileński Mieczysław Engiel, prawnik Mieczysław Gutkowski, lekarz, naukowiec i pionier polskiej onkologii Kazimierz Pelczar, Stanisław Węsławski - adwokat, kompozytor, pierwszy konspiracyjny prezydent miasta Wilna, a także Wanda Rewieńska - geograf, działaczka harcerska i niepodległościowa.

Świadkiem zbrodni był pisarz Józef Mackiewicz, który w 1945 roku opublikował tekst „Ponary-Baza”, a także dziennikarz Kazimierz Sakowicz, którego notatki na temat zbrodni w Ponarach wydano w 1998 roku.

Przed wojną Ponary były niewielką miejscowością letniskową, obecnie to jedna z dzielnic Wilna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej