Francois Hollande przekazał władzę prezydencką Emmanuelowi Macronowi

Od lewej: Francois Hollande i Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL)

Emmanuel Macron uroczyście objął w niedzielę w Pałacu Elizejskim w Paryżu urząd prezydenta Francji. Tydzień temu polityk pokonał w drugiej turze wyborów prawicową kandydatkę Marine Le Pen.

Starsza o 24 lata żona i 100 tys. euro pensji bankowca. Będzie prezydentem Francji

Nigdy nie startował w wyborach i nie stoi za nim żadna partia, a dla polityki zrezygnował ze 100 tysięcy euro pensji bankowca. 39-letni Emmanuel...

zobacz więcej

Ubrana w błękitny kostium Brigitte’a Macron, żona nowego prezydenta zgodnie z protokołem przybyła przed swoim mężem, który przyjechał, nieco później, w asyście trzynastu żandarmów na motocyklach do Pałacu Elizejskiego z ich paryskiego mieszkania w VII dzielnicy miasta.

Po przejściu czerwonego dywanu na dziedzińcu, w asyście Gwardii Republikańskiej w paradnych mundurach, Emmanuel Macron został powitany przez ustępującego szefa państwa Francois Hollande’a, z którym odbyli rozmowę w cztery oczy.

Rozmowa o tajemnicach państwowych

Generał lotnictwa Pascal Dutarte wyjaśnił, że obydwaj prezydenci – ustępujący i elekt – rozmawiali o tajemnicach państwowych i sprawach międzynarodowych, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa kraju. Nowemu prezydentowi przekazano kod i procedury dotyczące możliwości użycia broni nuklearnej. Po dekoracji Emmanuela Macrona Wielkim Krzyżem Legii Honorowej, Laurent Fabius, przewodniczący Rady Konstytucyjnej ogłosił oficjalne wyniki wyborów.

Następnie przy dźwiękach dwudziestu jeden strzałów z armat na Placu Inwalidów, nowy prezydent w ogrodach Pałacu Elizejskiego dokonał inspekcji różnych rodzajów sił zbrojnych.

źródło:
Zobacz więcej