Raport

#FabrykahejtuPO

Szef MSZ Niemiec proponuje Francji wspólnego komisarza UE

Niemiecki MSZ stworzył program „Elysee 2.0 – Nowe impulsy dla niemiecko-francuskiej współpracy” (fot. Carl Court/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel opracował program pogłębienia współpracy między Berlinem a Paryżem, przewidujący m. in. wspólny niemiecko-francuski fundusz inwestycyjny oraz reprezentującego oba kraje wspólnego komisarza UE – podał w sobotę „Der Spiegel”.

Prezydent Duda rozmawiał z Macronem. „Liczę na reset w stosunkach polsko-francuskich”

– Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne – powiedział w...

zobacz więcej

Redakcja tygodnika „Der Spiegel” powołuje się na opracowany w niemieckim MSZ program „Elysee 2.0 – Nowe impulsy dla niemiecko-francuskiej współpracy”, którego projekt powstał w czwartek – cztery dni po zwycięstwie Emmanuela Macrona w drugiej rundzie wyborów prezydenckich we Francji.

Dokument przewiduje wzmocnienie strefy euro z odrębnym budżetem, a także wspólny niemiecko-francuski fundusz inwestycyjny wspierający projekty w takich dziedzinach jak badania naukowe, infrastruktura komunikacyjna i cyfryzacja. Fundusz miałby być finansowany, zdaniem Gabriela, z rezerwy budżetowej przeznaczonej na pokrycie kosztów zamykania elektrowni atomowych – czytamy w „Spieglu”.

„Powinniśmy wspólnie rozważyć możliwości kontynuowania Traktatu Elizejskiego” – twierdzi Gabriel.

Szef niemieckiej dyplomacji zaproponował, by po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego Niemcy i Francja mianowały jednego komisarza. Oba kraje mogłyby ponadto wyznaczać wspólnych przedstawicieli w międzynarodowych gremiach, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Bundeswehra wróci do poboru? Kanclerz mówi „nein”

Niemcy ponownie dyskutują na temat możliwości przywrócenia poboru powszechnego. W czwartek swój sprzeciw wobec tego pomysłu wyraziła kanclerz...

zobacz więcej

Plan Gabriela przewiduje też wspólne niemiecko-francuskie projekty w europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Szef MSZ opowiedział się za „wspólnymi strukturami wojskowymi finansowanymi z europejskiego funduszu obrony”.

„Każdy działający z powodzeniem obszar walutowy na świecie dysponuje wspólnym budżetem, kontrolowanym przez parlament, wspólnym ministrem finansów jak również wspólnymi standardami zabezpieczenia socjalnego i opodatkowania” – cytuje „Spiegel” z projektu dokumentu.

Gabriel apeluje o odwagę

„Jeżeli francuski prezydent ma odwagę, by w wieczór wyborczy wysłać jednoznaczny proeuropejski sygnał, to Niemcy muszą mieć odwagę, by przemyśleć swoje tkwiące w martwym punkcie stanowisko dot. Unii Walutowej i otworzyć się na niemiecko-francuski kompromis dotyczący trwałej i stabilnej architektury euro” – napisał Gabriel.

Macron przyjedzie w poniedziałek, dzień po zaprzysiężeniu, do Berlina, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Traktat elizejski zapoczątkował bliską współpracę między Niemcami i Francją. Podpisany został 22 stycznia 1963 przez prezydenta Francji Charles'a de Gaulle'a i kanclerza RFN Konrada Adenauera. Uważany jest za symbol francusko-niemieckiego pojednania.

źródło:

Zobacz więcej