RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Hakerzy atakują świat. Zainfekowane komputery w ok. 100 krajach

Hakerzy zaatakowali komputery w ok. 100 krajach świata (fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO)
Hakerzy zaatakowali komputery w ok. 100 krajach świata (fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO)

Globalny atak hakerów. W ciągu ostatniej doby doszło do 100 tysięcy cyberataków na sieci informatyczne w około 100 krajach. Hakerzy użyli prawdopodobnie programu wykradzionego z amerykańskiej Agencja Bezpieczeństwa Krajowego.

Cyberatak paraliżuje służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii

Co najmniej 40 przychodni i szpitali w Wielkiej Brytanii zostało sparaliżowanych w wyniku cyberataku. Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że...

zobacz więcej

Program instalowany w komputerze szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Domagali się 300 dolarów za odblokowanie każdej maszyny.

Najpoważniej zostały zaatakowane systemy informatyczne w Wielkiej Brytanii, Rosji i Hiszpanii.

W Anglii i Szkocji hakerzy sparaliżowali działanie sieci informatycznej w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia.

W Hiszpanii zainfekowane zostały komputery głównej siedziby największego hiszpańskiego operatora telefonicznego.


W Rosji hakerzy zaatakowali m.in. komputery MSW i systemy największego operatora telefonii komórkowej. Ucierpiały też m.in. Chiny, USA i Włochy.

Według analityków, hakerzy posłużyli się programem stworzonym w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W kwietniu program został wykradziony i udostępniony w internecie. Wcześniej firma Microsoft opublikowała specjalną aktualizację, która miała chronić przed atakiem, ale według doniesień, w wielu komputerach tej aktualizacji nie zainstalowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej