RAPORT

Wojna na Ukrainie

36 lat temu strzelano do Jana Pawła II. Kulisy zamachu pozostały niewyjaśnione

Mija 36 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.19, podczas audiencji na placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. Rannego papieża przewieziono natychmiast do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji.

„Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę”

– Objawienia fatimskie niezwykle mocno odcisnęły się na pontyfikacie Jana Pawła II po 13 maja 1981 roku – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Paweł...

zobacz więcej

Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. W całej Polsce rozpoczęły się modlitwy i nocne czuwania w intencji Jana Pawła II. O godzinie 20.00 w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta.

Kardynał Franciszek Macharski (zm. w 2016 r.) dowiedział się o zamachu, będąc poza Krakowem. Następnego dnia rano, w wypowiedzi dla Polskiego Radia, podkreślił, że jest poruszony postawą jedności i modlitwą Polaków.

Czuwanie na całym świecie

Szok, oburzenie, żal – takie były reakcje ludzi, którzy bez względu na poglądy, wyrażali solidarność z papieżem.

Godzinom po zamachu, kiedy ważyły się losy Jana Pawła II, towarzyszyło czuwanie ludzi na całym świecie. Do Watykanu napływały depesze od przywódców politycznych państw i religijnych, różnych wyznań. Polacy spontanicznie gromadzili się na modlitwie.

Dziesięć dni po zamachu lekarze z kliniki Gemelli poinformowali, że życiu papieża nie zagraża niebezpieczeństwo. Po trzech tygodniach Jan Paweł II powrócił do Watykanu, jednak nie odzyskał już dawnej kondycji.

W pierwszym publicznym przemówieniu po zamachu, papież przebaczył Ali Agcy.

6 lat temu Jan Paweł II został błogosławionym. „Czuliśmy woń świętości”

Mija 6 lat od beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku, przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika...

zobacz więcej

Ocalony dzięki opiece Matki Boskiej Fatimskiej

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja o tej samej godzinie. W 2000 roku Watykan ogłosił, że treścią „trzeciej tajemnicy fatimskiej” był zamach na ojca świętego.

Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pocisk, którym Ali Agca strzelał do papieża, został umieszczony jako wotum w koronie Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie.

Dlaczego zamach?

Kulisy zamachu na papieża oraz motywy, którymi kierował się Agca, nie zostały dotychczas wyjaśnione. Zdaniem sędziego Ferdinando Imposimato, który prowadził dochodzenie we Włoszech, stały za tym władze Związku Radzieckiego.

W 2006 roku komisja śledcza włoskiego parlamentu ustaliła, że rozkaz zabicia papieża wydał I sekretarz KC KPZR Leonid Breżniew, a zatwierdziło Biuro Polityczne partii. Z kolei według Marco Ansaldo, watykanisty włoskiego dziennika „La Repubblica”, za zamach odpowiadała skrajnie prawicowa turecka organizacja terrorystyczna Szarych Wilków, do której należał Mehmet Ali Agca.

Zamachowiec odsiedział blisko 20 lat we włoskich więzieniach, po czym na prośbę papieża został ułaskawiony. W Turcji spędził w celi kolejne 5 lat, za inne przestępstwa. Wyszedł na wolność w 2010 roku.

Śledztwo IPN

Śledztwo w sprawie zamachu na papieża Polaka przez 8 lat prowadził Instytut Pamięci Narodowej. Dotyczyło ono spisku służb komunistycznych i miało na celu zbadanie udziału funkcjonariuszy różnych państw w planowaniu tej zbrodni. IPN umorzył je 9 maja 2014 roku. Ustalił, że w zamachu Ali Agcy pomagali Bułgarzy, a przedstawiciele krajów komunistycznych pomagali ukryć prawdę o kulisach przestępstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej