RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

TVP podpisała porozumienie o współpracy z telewizją chińską

Budynek TVP w Warszawie (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)
Budynek TVP w Warszawie (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)

Najnowsze

Popularne

Telewizja Polska podpisała porozumienie z jednym z największych nadawców w Chinach. Współpraca z Chengdu Radio and Television z chińskiej prowincji Syczuan będzie prowadzona w celu wymiany programowej, koprodukcji oraz wymiany dobrych praktyk i edukacji.

„Chcemy odbudowywać TVP”. Jacek Kurski podsumowuje rok w telewizji publicznej

zobacz więcej

W imieniu Telewizji Polskiej porozumienie podpisał obecny w Chengdu wiceprezes zarządu TVP - Maciej Stanecki.

Do spotkania w mieście Chengdu, doszło podczas targów Global Innovation and Entepreneurship Fair. Chengdu to 10-milionowa metropolia będąca stacją końcową biegnącej z Łodzi trasy kolejowej, którą odbywa się wymiana towarów między Europą a Chinami. Miasto jest też rosnącym ośrodkiem innowacyjności i rozwoju nowych technologii.

Przybliżenie kultur

– Coraz silniejsza współpraca Polski z Chinami powoduje rosnące zainteresowanie tym krajem wśród widzów Telewizji Polskiej. Naszym zamiarem, w związku z podpisaniem umowy o współpracy z telewizją Chengdu, jest pokazanie zachodnich Chin jako najlepszej drogi dla Polaków do Państwa Środka. Chcemy przez przybliżenie widzom chińskiej kultury i gospodarki pomóc w nawiązaniu współpracy z Chengdu – najszybciej rozwijającym się miastem na świecie. Dziś współczesna Polska znana jest w Chinach głównie z produktów spożywczych, czas dodać do tego polska kulturę – powiedział Maciej Stanecki.

Inicjatywa TVP ma przybliżyć informacje o rynku chińskim, na którym już teraz zaznacza się obecność polskich firm. Przez Chengdu przepływa polska żywność eksportowana do Chin, zaś Uniwersytet Syczuański rozwija współpracę z uczelniami z naszego kraju, a jego studenci mogą uczyć się języka polskiego.

Powstanie film dokumentalny

Na temat pobytu w Chinach dziennikarzy TVP i współpracy z Chengdu Radio and Television powstanie wkrótce film dokumentalny poświęcony chińskiej polityce Nowego Jedwabnego Szlaku i jej konsekwencjom dla relacji Łodzi z Chengdu oraz Polski i Europy z Chinami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej