Telewizyjnej Dwójce stuknęła czterdziestka

„Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Tomasz Lis na żywo”, „Szansa na sukces”, „Kocham Cię Polsko!” oraz takie seriale, jak „Czas Honoru”, „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe” – to wszystko można zobaczyć w telewizyjnej Dwójce, która obchodzi 40-lecie istnienia. Dziś wielka gala z tej okazji. Transmisja w TVP2 od godziny 20.00.

TVP2 jest dla widzów, którzy oczekują czegoś więcej. To relaks i dobra rozrywka, z naciskiem na słowo „dobra" – mówił Rafał Rastawicki, dyrektor TVP2. Antena proponuje swoim widzom także publicystykę, która cieszy się bardzo wysoką oglądalnością. A zainteresowanie widzów cyklem „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”, który przyciąga co tydzień przed telewizory pół miliona widzów pokazuje, że jest zapotrzebowanie i miejsce na taki format.

W związku z okrągłą rocznicą dziś o godzinie 20.00 odbędzie się gala „Jedyna Taka Dwójka – 40. Urodziny”. Gospodarzami wieczoru będą: Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr, a podczas koncertu wystąpią gwiazdy polskiej estrady w największych przebojach minionych 40 lat, m.in.: Maryla Rodowicz, Doda, Beata Kozidrak oraz zespół Feel. Nie zabraknie też niepowtarzalnych materiałów archiwalnych oraz występu kabaretów związanych z Dwójką.

Nowatorska od początku

Był chłodny jesienny dzień 1970 roku, gdy na ekranach telewizorów pojawił się nowy, Program 2 Telewizji Polskiej. Początkowo był emitowany tylko w Warszawie i przez prawie cztery lata zaledwie przez 5 dni w tygodniu, od 18.00 do 22.30. Dopiero 4 lutego 1974 r. Program 2 TVP rozpoczął codzienną emisję, w kolorze, co było wówczas wciąż nowością dostępną dla nielicznych odbiorców. W 1974 r. pojawił się w Dwójce nietypowy jak na owe czasy program – „Studio 2”. Nowatorska w Polsce forma, lekka, rozrywkowa treść, dobre filmy, doborowe grono prowadzących, którzy zerwali ze zwyczajem „sztywnego” zapowiadania kolejnych pozycji programu. Nowatorski program szybko zyskał niebywałą popularność. Prowadzili ją m.in. Bożena Walter, Edward Mikołajczyk, Tomasz Hopfer i Tadeusz Sznuk.

Kilka lat później w Dwójce pojawia się kolejny nowatorski projekt. Program informacyjny „Panorama dnia”. Pierwsze wydanie, 30 marca 1987 r. poprowadziła dziennikarka radiowa Zdzisława Guca. Rok później Program 2 rozpoczął emisję magazynu „Bliżej świata”, który był pierwszym tego rodzaju w polskiej telewizji przeglądem najciekawszych wydarzeń tygodnia z całego świata. W roli komentatorów występowali zagraniczni korespondenci akredytowani w Polsce. Program był strzałem w dziesiątkę. Szybko zyskał dużą popularność. Anteny satelitarne były wtedy jeszcze dość drogie.

Dwójka to także rozrywka, m.in. niezapomniana „Bezludna wyspa”, której autorką była Nina Terentiew, czy nadawany w latach 1989–1994 program satyryczny Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny „Za chwilę dalszy ciąg programu”. Spośród programów emitowanych w latach 90. nie sposób zapomnieć o „Bliskich spotkaniach" – pierwszym talk show z udziałem Alicji Resich-Modlińskiej oraz o programie Bożeny Walter „Czar par", który prowadził wówczas Krzysztof Ibisz.

Dwójka nie bała się przecierać szlaków i jako pierwsza stacja telewizyjna wyemitowała teleturniej na licencji zachodniej – „Koło fortuny”. Poprowadził go Wojciech Pijanowski. W TVP2 dużą popularnością cieszą się inne programy rozrywkowe „Szansa na sukces” autorstwa Elżbiety Skrętkowskiej, a prowadzony przez Wojciecha Manna oraz teleturniej „Familiada" prowadzony przez Karola Strasburgera.

Za chwilę dalszy ciąg programu
Kultowy „Za chwilę dalszy ciąg programu" (fot. TVP)

Zobacz więcej