RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nadużycia w Warszawie nie byłyby możliwe bez przyzwolenia sędziów i adwokatów”

Są zarzuty dla ośmiu osób w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie – poinformował w piątek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Osoby, którym postawiono zarzuty, zostały w czwartek zatrzymane przez CBA. Jest wśród nich trzech adwokatów.

Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki będzie przewodniczył komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji – poinformowała w czwartek premier Beata...

zobacz więcej

Zbigniew Ziobro powiedział, że postawione zarzuty postawione tym ośmiu osobom dotyczą tylko czterech nieruchomości.

Prokurator generalny zaznaczył, że dotychczasowe ustalenia wskazują na szerszy zasięg przestępczego procederu.

Prokuratura podejrzewa, że nieprawidłowości dotyczą setek nieruchomości i każdy z tych przypadków badają śledczy.


Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości obejmuje również przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Zdaniem ministra sprawiedliwości, nadużycia nie byłyby możliwe bez przyzwolenia sędziów i adwokatów.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, prokuratura zarzuciła zatrzymanym oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

Kwota ewentualnych oszustw to 46 milionów złotych. Sprawa dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie – przy ulicy Twardej 8, Twardej 10, Chmielnej i Królewskiej 39.

Praktykant wyniósł tysiące danych z warszawskiego ratusza

Dane dotyczące ponad 47 tys. nieruchomości w Warszawie, głównie na Mokotowie, wyciągnął w niespełna trzy miesiące aplikant radcowski na praktykach...

zobacz więcej

Mechanizm przestępstwa

Bogdan Święczkowski wyjaśnia, że sprawcy uzyskiwali pełnomocnictwa od jednego ze spadkobierców, a wobec pozostałych ustanawiani byli kuratorzy. Następnie w wyniku orzeczeń sądowych przejmowano nieruchomości, a później występowano o jej zwrot do warszawskiego Ratusza. Z niektórymi spadkobiercami były zawierane umowy, których wartość była wielokrotnie niższa niż praw do nieruchomości. Jak powiedział prokurator Święczkowski, zostali ustanowieni kuratorzy dla osób urodzonych 128 i 138 lat temu.


Bogdan Święczkowski dodał, że w sprawie warszawskiej reprywatyzacji toczy się w sumie 175 postępowań. W śledztwie istnieje osobny wątek sędziów, ustanawiających kuratorów spadkowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej