RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ziobro: straty związane z mafią reprywatyzacyjną to kilka miliardów

Najnowsze

Popularne

- W wyniku działania mafii w Warszawie osoby prywatne i Skarb Państwa mogły stracić nawet kilka miliardów złotych - mówił w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wyraził nadzieję, że winni trafią do więzienia na wiele lat.

„Mój cel to rozliczyć złodziejską reprywatyzację, całą tę mafię”

– Jeżeli ktoś celowo będzie unikał stawienia się przed komisją, to będzie za to ukarany. Komisja ma możliwość nakładania kar finansowych. To 10...

zobacz więcej

Ziobro był pytany, jakie sprawy powinny być rozpatrywane na początku działania Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

– Szacujemy, że prywatni właściciele i Skarb Państwa mogli stracić w wyniku działania tych zorganizowanych szajek czy mafii w Warszawie kwoty sięgającej kilku miliardów złotych nawet. Więc to dotyczy naprawdę gigantycznych pieniędzy, gigantycznych nadużyć, ludzi niezwykle wpływowych – powiedział minister. Zaznaczył, że za wielkie pieniądze załatwiali sobie oni fałszywe dokumenty, poświadczenia, a wiele na to wskazuje, że także decyzje różnych organów państwa, w tym sądów.

Ziobro powiedział, że zadaniem komisji będzie „realizowanie nie tyle sprawiedliwości w rozumieniu prawa karnego, ale odzyskanie, czy odebranie tych przejętych bezprawnie nieruchomości, kamienic i odzyskanie ich bądź prawowitym właścicielom, bądź na rzecz Skarbu Państwa”.

Winni pójdą do więzienia


Szef resortu sprawiedliwości wyjaśnił, że rolą prokuratury jest natomiast – inaczej niż w przypadku Komisji – oskarżenie winnych i postawienie ich sądem. Wyraził nadzieję, że winni – „osoby, które czuły się bezkarne, osoby wpływowe ze śmietanki towarzyskiej, ze świecznika” – zostaną skazani na kary długoletniego więzienia.

Pytany o deklaracje prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zapowiedziała, że nie stawi się przed komisją, stwierdził, że patologie w stolicy działy się "pod skrzydłami" PO i Gronkiewicz-Waltz. Zarzucił jej, że nie zrobiła nic, aby "przeciąć dramat" rozgrywający się w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej