RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Ręce na kaburach i absolutna cisza. Tak wyglądała ekstradycja Pawła K.

Najnowsze

Popularne

– Był z każdej strony otoczony przez funkcjonariuszy. Dodatkowo przez cały lot był skrępowany – tak wyglądała czwartkowa ekstradycja Pawła K. do Polski. Mężczyzna, podejrzany o zabójstwo przed laty 17-letniej Iwony Cygan, został sprowadzony z Wiednia samolotem CASA. W czwartek wylądował w Krakowie.

Sprawa brutalnego morderstwa sprzed 18 lat pod lupą krakowskiego „Archiwum X”

Po osiemnastu latach policjanci z krakowskiego „Archiwum X” chcą odnaleźć szczątki zamordowanej studentki Katarzyny Z. W poniedziałek specjalna...

zobacz więcej

Główny sprawca tego zabójstwa – Paweł K., który ukrywał się przed organami ścigania, został zatrzymany 9 stycznia 2017 roku w Wiedniu w Austrii i w specjalnym konwoju przewieziony do Polski.

– Konwój przyjechał na zamkniętą część lotniska w Wiedniu. Paweł K. został dowieziony przez Austriaków – powiedział na antenie TVP Info reporter Kamil Trzaska, obecny na pokładzie maszyny. – Nikt nie wyjeżdżał poza teren lotniska ze względu na to, że polscy funkcjonariusze nie mogą wykonywać działań operacyjnych na terenie obcego państwa – dodał.

Reporter TVP Info tłumaczył na antenie, że podejrzanego nie można było sprowadzić do kraju lotem rejsowym. Powodem m.in. było to, że policjanci przed operacją uznali mężczyznę za wyjątkowo niebezpiecznego.

– Jest podejrzany o popełnienie bardzo poważnego przestępstwa. Dzięki współpracy policjantów z krakowskiego Archiwum X udało się podejrzanego namierzyć. Jest to osoba bardzo agresywna i niebezpieczna. Stąd też zdecydowaliśmy się na wsparcie kolegów z Biura Operacji Antyterrorystycznych – powiedział jeden z funkcjonariuszy biorący udział w akcji.

19 lat temu miał zabić nastoletnią Iwonę. Paweł K. przyleciał do Polski

Jest podejrzany o zabójstwo przed blisko 19 laty Iwony Cygan. W czwartek doszło do ekstradycji Pawła K. Mężczyzna został sprowadzony z Wiednia...

zobacz więcej

Lot pod specjalnym nadzorem

– Było czterech funkcjonariuszy, którzy opiekowali się Pawłem K. Trzech z nich to funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych – świetnie wyszkoleni komandosi. To już pokazuje jak poważna była to sprawa. Całość była przygotowana przez wojsko. Było to lot wojskową CASĄ z pierwszej bazy lotnictwa transportowego z Krakowa – mówił Kamil Trzaska.

– Mężczyzna był otoczony na pokładzie samolotu przez funkcjonariuszy z każdej strony. Dodatkowo, przez cały lot był skrępowany. Miał założone łańcuch na nogi, aby nie wykonać żadnego ruchu – dodał.

Przygotowania zaczęły się na długo zanim na lotnisko podjechał konwój z podejrzanym. – Jeszcze nie dojechał ten konwój austriacki, oni już byli w pełnej gotowości. Ustalili sobie, gdzie usiądzie, jak go zabezpieczą i jakich kajdanek użyć – powiedział reporter TVP Info. Przez cały lot policjanci nie spuszczali go z oka, a niektórzy trzymali ręce na kaburach, tak na wszelki wypadek. To było 50 minut absolutnej ciszy – podkreślał.

W Krakowie policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych przekazali Pawła K., razem z dokumentacji i rzeczami osobistymi, kolegom z Krakowa. Mężczyzna trafił do krakowskiego aresztu śledczego na Montelupich, gdzie będzie czekał na przesłuchanie. Ma do niego dojść 17 maja.

teraz odtwarzane
Tak wyglądała ekstradycja Pawła K.

Zabójstwo 17-latki sprzed 19 lat. Kolejne zatrzymania i nowa tajemnica

Na krakowskim lotnisku Balice zatrzymano w poniedziałek wieczorem Renatę G.-D., poszukiwaną międzynarodowym listem gończym w śledztwie ws. śmierci...

zobacz więcej

Zabójstwo Iwony Cygan

Sprawa dotyczy zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina (woj. małopolskie), do którego doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

Obecnie kontynuuje je zamiejscowy, krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, która zajmuje się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W wyniku intensywnych czynności śledczych pod koniec grudnia 2016 roku ustalono podejrzanych w tej sprawie.

Zarzut zabójstwa

Po przełamaniu przez śledczych „zmowy milczenia” ustalono dziewięć podejrzanych osób. Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem prokurator postanowił przedstawić Pawłowi K. pseud. Młody Klapa urodzonemu w 1971 roku w Szczucinie. Mężczyzna przed laty pracował w Austrii na budowach, a obecnie mieszkał w Wiedniu.

Prokuratura wydała za nim list gończy, a Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał Europejski Nakaz Aresztowania. Na tej podstawie Paweł K. został zatrzymany na ulicy 9 stycznia w Wiedniu przez austriackie organy ścigania. W połowie stycznia – zgodnie z oczekiwaniami strony austriackiej – wysłany został wniosek o ekstradycję. W lutym Sąd Krajowy w Wiedniu wydał zgodę na ekstradycję, a 25 kwietnia Wyższy Sąd Krajowy utrzymał ją w mocy, nie uwzględniając zażalenia obrońcy podejrzanego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej