RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Gronkiewicz-Waltz politycznie odpowiedzialna za reprywatyzację”

Najnowsze

Popularne

– Myślę, że prokuratorzy będą zmuszeni ocenić działania prezydent Warszawy także pod kątem karnym – powiedział zastępca koordynatora ds. Służb Specjalnych Maciej Wąsik.

Afera reprywatyzacyjna. Osiem osób zatrzymanych, wśród nich adwokaci

W sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano osiem osób - m.in. adwokatów i...

zobacz więcej

Zastępca koordynatora ds. Służb Specjalnych Maciej Wąsik powiedział w PolskimRadiu24, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz jest odpowiedzialna na pewno w sposób polityczny za reprywatyzację. – To jej polityczna odpowiedzialność – ocenił Wąsik. – Myślę, że prokuratorzy będą zmuszeni ocenić jej działania także pod kątem karnym, ale nie chcę nic rozstrzygać, nie chcę wywierać żadnej presji, to będzie na pewno autonomiczna decyzja prokuratorów – dodał.

„Prezydent odpowiada za Warszawę”

Wąsik ocenił, że „nie można sobie wyobrazić, by nie było ocenione jej zachowanie, jej działanie w tym procesie, bo to ona odpowiadała i odpowiada nadal za Warszawę”.

Wąsik uważa, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wręcz skompromitowała pojęcie reprywatyzacji. – Bo teraz reprywatyzacja kojarzy się ze złodziejstwem, krzywdą, wysiedleniami lokatorów z budynków komunalnych – powiedział stwierdził. – Ktoś musi w końcu stanąć przy tych ludziach i powiedzieć: dosyć, koniec – przekonywał i dodał, że zagarnięte w sposób nieprawny majątki mają być zwrócone, a ludzie powinni wrócić do swoich domów.

W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną, która ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. W czwartek na jej szefa został powołany wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który ogłosił, że można już składać wnioski o zbadanie przez komisję konkretnych nieruchomości. PiS podał też nazwiska 4 swoich przedstawicieli w komisji. To Łukasz Kondratko, doktor nauk prawnych, komornik, Sebastian Kaleta, prawnik po aplikacji radcowskiej i obecny rzecznik ministra sprawiedliwości a także posłowie Jan Mosiński i Marcin Horała.

Zdaniem Gronkiewicz-Waltz komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie jest niekonstytucyjna, a chodzi w niej tylko o „igrzyska”, a nie o dociekanie prawdy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej