Skarga w sprawie uchodźców przed unijnym trybunałem

Rozstrzygnięcie tych skarg będzie kluczowe dla przyszłości unijnej polityki migracyjnej (fot. Iker Pastor/Anadolu Agency/Getty Images)

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu odbędzie się dziś rozprawa dotycząca skargi na przymusowe przyjmowanie uchodźców. Chodzi o decyzję unijnych rządów z jesieni 2015 roku, którą zaskarżyły Słowacja i Węgry, a poparła je Polska.

Polacy nie chcą uchodźców. Druzgocący wynik sondażu dla TVP

Aż 46 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwnych przyjmowaniu uchodźców i imigrantów islamskich – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na...

zobacz więcej

Unijne rozporządzenie przyjęte we wrześniu 2015 roku przez większość krajów członkowskich, na wniosek Komisji Europejskiej, określiło zasady przyjmowania imigrantów przebywających czasowo we Włoszech i Grecji. – To jest moment, kiedy w praktyce pokazujemy, co oznacza solidarność i odpowiedzialność – mówił wtedy unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.

Sprzeciw kilku państw

Przeciwko tej decyzji były Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia, ale to nie wystarczyło to zablokowania decyzji. Zaskarżył ją później rząd w Bratysławie, a następnie – z nieco innym uzasadnieniem - rząd w Budapeszcie.

Skargi dotyczyły między innymi kwestii proceduralnych, braku konsultacji na przykład z europarlamentem, podważały także legalność decyzji w głosowaniu większościowym, co miało naruszyć suwerenność krajów członkowskich w tak delikatnej sprawie związanej z bezpieczeństwem.

Kluczowa decyzja

Rozstrzygnięcie tych skarg będzie kluczowe dla przyszłości unijnej polityki migracyjnej. Jeśli decyzja zostanie podważona, to Komisja Europejska nie będzie mogła naciskać na unijne kraje, by przyjmowały uchodźców. Postawi to także pod znakiem zapytania nowe prawo azylowe, nad którym pracują teraz unijne kraje, bo również przewiduje ono obowiązkowy podział uchodźców.

źródło:
Zobacz więcej