RAPORT

Pogarda

„GPC”: Francuzi bojkotują film o Polakach ratujących Żydów

Film „Azyl” to hollywoodzka produkacja wyprodukowana z ogromnym rozmachem (fot.mat.pras)
Film „Azyl” to hollywoodzka produkacja wyprodukowana z ogromnym rozmachem (fot.mat.pras)

Najnowsze

Popularne

Francuzi odmawiają wyświetlania w kinach filmu „Azyl”, pokazującego bohaterstwo Polaków ukrywających Żydów – informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”.

Żydowska organizacja AJC stawia na Polskę. Otwiera biuro w Warszawie

Jedna z najstarszych i najbardziej cenionych organizacji żydowskich American Jewish Commitee otwiera nowe biuro na Europę Środkowo-Wschodnią. Jako...

zobacz więcej

Film „Azyl” to hollywoodzki obraz wyprodukowany z rozmachem. Bohaterami filmu opartego na faktach jest polskie małżeństwo – Jan i Antonina Żabińscy – którzy opiekowali się warszawskim zoo. Po wybuchu II wojny światowej para angażuje się w pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom i udostępnia im bezpieczną część swojej willi. Film zrobił wrażenie na Rayu Allenie, byłym gwiazdorze NBA, obecnie członku amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu.

– Odwiedziłem zoo i spotkałem się z Mosze Tiroshem, który był jednym z dzieciaków ukrywanych w ogrodzie. To doświadczenie wprost nie z tego świata – poznać Mosze i z pierwszej ręki usłyszeć przeżycia dziecka zamkniętego w piwnicy, a potem zobaczyć film w kinie – powiedział Ray Allen w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.

Mimo że film zbiera dobre recenzje, to kina na Zachodzie nie palą się do jego pokazania.  – Sprawdziłem tę informację. Wszystkie sieci zajmujące się dystrybucją filmów we Francji odmówiły wyświetlenia filmu „Azyl”. Żadna z nich nie chciała przyznać, że jest to decyzja polityczna. To pokazuje, jak wiele mamy do zrobienia w relacjach polsko-francuskich, jak utrwalone są karygodne antypolskie stereotypy – wyjaśnia w rozmowie z „Codzienną” Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, który jako pierwszy podał tę informację.

Co ciekawe żadnych problemów z wyświetleniem we Francji nie miał film „Ida”, w którym Polaków przedstawiano jako współodpowiedzialnych za Holocauast.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej